áí1. Definice otroctví; otroctví v antice a středověku (21. 2.) 2.
Objevení a kolonizace atlantických ostrovů a Nového světa; debaty o otroctví Indiánů; zahájení masivního importu černochů; otroctví v Africe (28. 2.) 3. Otroctví ve španělských koloniích (7. 3.) 4.
Otroctví v portugalských koloniích (14. 3.) 5. Otroctví ve francouzských koloniích Francie; karibské kolonie Holandska, Dánska atd. (21. 3.) 6.
Otroctví v britských koloniích pevninské Severní Ameriky a v britských ostrovních koloniích (28. 3.) 7. Život otroka v amerických koloniích: shrnutí (4. 4.) 8. Materiální přínos otroctví Starému a Novému světu; ztráty pro Afriku.
Reflexe amerického otroctví v Evropě - upevňování evropského sebevědomí (11. 4.) 9. Abolicionismus v teorii a praxi (19. 4.) 10.- 11. 19. století - druhá fáze moderního otroctví.
USA, Kuba a Brazílie (25. 4. a 2. 5.) 12. Dědictví moderního otroctví - latinskoamerická identita, kultura a společnost; evropská identita (9. 5.) 13.
Shrnutí (16. 5.)
Předmětem tohoto semestrálního kursu je fenomén moderního otroctví, tedy obnovení instituce otroctví v souvislosti s evropskou zámořskou expanzí 15. - 19. století, především pak kolonizace Ameriky, kde byli zotročováni jednak domorodí obyvatelé (Indiáni), jednak černoši násilím importovaní z Afriky. Cílem bude 1. nastínit historický vývoj otroctví a postihnout význam této instituce pro jednotlivé kolonie, respekt. jednotlivé kolonizující evropské národy; 2. pokusit se pochopit, co vlastně znamenalo být otrokem v Americe, jak se otroci sami vyrovnávali se svou situací a jaký měli manévrovací prostor; 3. odhadnout zisky a ztráty, které z obnovení otroctví vyplynuly Evropě a Africe, a pokusit se pochopit postoj obyvatel Starého světa k této instituci; 4. nastínit vlivy černošské tradice a "vzpomínek na otroctví" pro současnou Latinskou Ameriku.