1. Nejstarší české zprávy o Iberském poloostrově a o plavbách do Atlantiku (četba: Václav Šašek z Bířkova, Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa); Valentim Fernandes de Moravia; pojmy pramen, literatura, heuristika 2.-4.
Ohlas objevení Nového světa I, A. Vespucci (četba: Mikuláš Bakalář, Spis o nových zemích a o Novém světě), seznámení se švabachem; kritika vnitřní a vnější 5.
Ohlas objevení Nového světa II, dobytí Mexika (četba: Zikmund z Púchova, Kosmografie česká; Daniel Adam z Veleslavína, Kalendář historický) 6. Francouzská, nizozemská a britská přítomnost v Novém světě (četba: Jean de Léry, Historie o plavení se do Ameriky, která i Brasilia slove); protestantismus a Nový svět (Komenský; Šimon Kohout z Lichtenfeldu, Zdeněk Kaplíř ze Sulevic, če ští a moravští bratři) - rukopisné materiály, paleografie 7.
Obyvatelé českých zemí v Novém světě v 16. stol. - nerostné bohatství, náboženství, inkvizice (Welserové - Jáchymov, Andrés Moráb); Liberecký kodex 8.-10. Jezuité České provincie v Novém světě - nejen šiřitelé víry (kartografie, lexikografie, historiografie, architektura, medicina) - domácí a zahraniční fondy 11.
Přírodní vědy v éře osvícenství (T. Haenke; Fausto d´Elhuyar; krušnohorští specialisté) 12.-13.
Obchod se sklem, 18.-19. stol. (firma Hiecke, Zincke a Rautenstrauch; názory na nezávislost bývalých kolonií v oficiálních kruzích a publicistice); Cestovatelé 19. a počátku 20. století (E. S.
Vráz; A. V.
Frič aj.); emigrace a její proměny.