Náplní přednášky je jak faktografické pokrytí prvního období kontaktu Starého a Nového světa (1492-ca. 1550) a bezprostředních dopadů tohoto kontaktu na evropskou společnost, tak – zejména – vysvětlení procesů tímto kontaktem vyvolaných a společnost Latinské Ameriky dodnes ovlivňujících. Seminář doplňující přednášku se soustředí na podrobný rozbor nejdůležitějších pramenů.
Podmínkou pro zkoušku je přednesení referátu na jednom ze seminářů. 1. Úvod. Evropské kořeny kolonizace Latinské Ameriky.
Intelektuální a mentální předpoklady, technologické pokroky, první portugalské plavby podél Afriky. 2. Kolumbus a karibská fáze conquisty.
Okolnosti první Kolumbovy plavby, setkání dvou světů, druhá plavba, problémy se správou. Otrokářství, zlato, cukrová třtina. 3.–4.
Pronikání na pevninu. Osídlení Panamy.
Darién. Dobyt í aztécké říše. 5.
Dobytí mayského území. 6.–7. Dobytí Peru.
Občanská válka, Vilcabamba, definitivní rozdrcení indiánského odporu. 8.-9. Španělská conquista dalších oblastí (Argentina, Chile, severovýchod a severozápad Mexika) 10. Portugalská kolonizace Brazílie.
Cabral, první kontakty, obchod, otrokářství. 11. Indiáni, Evropané a Afričané během conquisty.
Mocenské soupeření, vzájemné kulturní ovlivňování. 12. Význam conquisty pro Starý svět – materiální, intelektuální.
Předpoklad modernizace, nebo její logické vyústění? 13. Pohledy na conquistu z perspektivy pozdějších století. Černá legenda.
Barbarství vs. civilizace. Conquista jako opora ideologie národních států.