Charles Explorer logo
🇨🇿

Morfo-syntax a sémantika indických jazyků

Předmět na Filozofická fakulta |
AIN500008

Sylabus

* Tematické okruhy: 1. Od syntetické k analytické gramatice.

Od morfologie k syntagmatice. Morfémy a funkční slova 2.-3.

Morfologie a inovace novoindoáriských jazyků: ztráta gramatického rodu a čísla (neutrum) 4. Slovotvorba: od odvozenin a kompozit k syntagmatům. 5.-6.

Morfologie a syntax slovesných tvarů: ergativ a západní areál NIA; pasivum v sanskrtu, prakrtech a v NIA 7. Transgresiv a řetězení nefinitních slovesných tvarů 8.

Syntaktické zvláštnosti indických jazyků: nominální věta v sanskrtu a ve východních NIA; relativně-korelativní souvětí v indických jazycích 9. Reduplikace jako morfologický jev v OIA a syntagmatický v NIA 10.-11.

Indická sémantika: frazeologické a idiomatické zvláštnosti indických jazyků 12.-13. Jazyk a komunikace: komunikační formule a nábožensko-kulturní kontext

Anotace

Cílem této přednášky je komparativní deskripce gramatických a sémantických jevů v jazycích Indického subkontinentu, které pramení z genetické příbuznosti a vývoje tvarů ze společného indoárijského základu. Na druhé straně se pod vlivem kontaktů s jinými, geneticky nepříbuznými, jazyky vyvinuly především syntaktické a sémantické jevy, které jsou společné všem skupinám indických jazyků (indoárijské, drávidské a mundské).

Předmět se vzájemně doplňuje s cyklem přednášek o historické gramatice indoárijských jazyků.