Charles Explorer logo
🇨🇿

Indo-Pacifik

Předmět na Filozofická fakulta |
AIN500027V

Anotace

Indicko-tichomořský region (častěji Indo-Pacifik) v nedávné době několik představitelů významných mocností označilo za kolbiště, na němž se rozhodne o budoucím uspořádání světa. Podle vice-prezidentky USA Kamaly Harrisové je místem, kde se bude psát větší část dějin 21. století. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej považuje za oblast, v níž se utváří svět. Bývalý německý ministr zahraničí Heiko Maas vyjádřil přesvědčení, že právě tam se bude rozhodovat o osudu mezinárodního řádu.

Indicko-tichomořský region ve svém současném pojetí byl promýšlen v rámci indicko-japonského strategického dialogu před návštěvou japonského premiéra Šinza Abého v Novém Dillí v roce 2007, během níž proslovil v indickém parlamentu řeč na téma soutoku dvou moří. Od obecného důrazu na uplatňování principu volné plavby ve vodách mezi Japonskem a Indií postupně Indo-Pacifik nabírá stále zřetelnějších kontur, které se však dále dynamicky proměňují. Na jedné straně tak vidíme vznik nových bezpečnostních aliancí jako je QUAD (vedle Indie a Japonska také USA a Austrálie) a jeho extenze a analogie, či AUKUS (Austrálie, Velká Británie a USA), některá starší uskupení nabývají nového významu (ASEAN). Na druhé straně v rovině politické nachází indicko-tichomořský region jako geopolitický koncept stále širší uznání ve strategických dokumentech řady států.

Tento kurz se zaměří na genealogii konceptu Indo-Pacifiku, jednotlivé státní i nadnárodní aktéry, kteří jej formují, a na vybrané problémy aktuálního dění.