* Tematické okruhy:
Zimní semestr: 1. Literatura indického subkontinentu jako celku-rozdělení, témata, periodizace 2. První nápisy, nejstarší literární památky 3.-4. Védská a upanišadová literatura 5.-6. Raná buddhistická díla, pálijská literatura 7.-8. Rámájana, Mahábhárata, 9.-11. Sangamová literatura 12.-13. Postsangamová tamilská literatura
Letní semestr: 1. Tamilská bhaktická literatura 2.-4. Kávjová literatura 5.-6. Staroindická dramata 7. Vyprávěcí literatura 8. Tamilská literatura středověku 9. Purány 10. Pozdní sanskrtská literatura 11. Raná literární díla v hindštině 12. Raná literární díla v bengálštině 13. Raná literární díla v ostatních novoindických jazycích
Přednáška seznamuje studenty s dějinami staroindické literatury, tedy zejména s literaturou sanskrtskou, tamilskou a pálijskou. Další okruh tvoří přehled vývoje literatury středověké v hlavních literárních jazycích, vedle sanskrtu a tamilštiny také ranných novoindických literatur.
Vychází z původních indických textů i sekundárních pramenů. Systematicky seznamuje studenty s hlavními etapami vývoje dané literatury v kontextu kulturních dějin indického regionu, jejími představiteli (případně anonymními díly), shrnuje významná témata a tematické okruhy, kterými se daná literatura zabývá, spolu s interpretací a základními teoretickými přístupy k danému literárnímu okruhu.
Vzhledem k tomu, že je přednáška určena studentům, jejichž znalost konkrétního indického jazyka ještě převážně neumožňuje četbu literatury v daném jazyce, přednášku doplňuje doporučená domácí četba z překladové literatury.