Předmět je určen všem studentům se zájmem o klasický jazyk starověké Indie, pro něž sanskrt není hlavním studovaným jazykem. Zvýšený důraz je proto kladen na jeho praktické zvládnutí, tak aby student dokázal sám za pomoci slovníku či příruční gramatiky číst a po prostudování relevantní odborné literatury i interpretovat lehčí sanskrtské texty, zejména z vyprávěcí a nábožensko-vyprávěcí literatury.
Výuka postupuje v souladu s učebnicí (Strnad, Zbavitel), jejíž jednotlivé lekce jsou doplňovány dodatečnými cvičebními texty (překlady krátkých vět ze sanskrtu i z češtiny, doplňování sandhi ve cvičných větách, tvoření příslušných pádových tvarů ad.). V zimním semestru je větší pozornost věnována písmu dévanágarí, tak aby je již od letního semestru student bez větších obtíží zvládal plynule číst i psát. Na konci letního semestru student ovládá deklinace vokalických kmenů a prézentní systém slovesa.
Vzhledem k nižší hodinové dotaci předmětu se v prvním roce probere přibližně jedna třetina učebnice (18 lekcí), a logicky se proto předpokládá pokračování studia Základního kurzu sanskrtu II.