Staroindická literatura a ženská perspektiva
Oddané manželky (Sítá, Satí a Sávitrí)
Svedené manželky (Ahaljá, Rádhá)
Královny (Satjavatí, Tará)
(Věčné) panny (Ambá, Védavatí)
Asketky a filosofky (Maitréjí, Gárgí)
Bohyně, apsarasy a kurtizány (Gangá, Urvaší, Vasantaséná)
Lesní ženy (Šakuntalá a rákšasky Šúrpanakhá, Hidimbí)
Matky (Jašódá, Kuntí)
Vdovy (Satjavatí, Mádrí, Kuntí)
Antihrdinky (Manthara, Kaikéjí)
Přednáška si klade za cíl seznámit posluchače s nejvýznamnějšími hrdinkami staroindické literatury, které dodnes slouží jako obdivované i zatracované archetypy indického ženství v literatuře, každodenním životě i akademickém, politickém a společenském diskursu Indie. Kurs představí hrdinky, které jsou považovány za vzory ctnostných a oddaných manželek (Sítá, Satí, Sávitrí), ale také ukáže, že staroindické ženství se zdaleka neomezuje na tento jediný - nejen v současném diskursu dominantní - archetyp.
Dalšími typy hrdinek jsou například asketky a filosofky (Maitréjí, Gárgí) či královny (Satjavatí, Tará), přednáška se dotkne i kontroverzních postav, jako jsou apsarasy a kurtizány (Urvaší, Vasantaséná), ambivalentního a hojně diskutovaného postavení svedených či unesených manželek (Ahaljá, Rádhá, ale i Sítá, Draupad í) a panen (Šakuntalá, Ambá, Védavatí). Vzhledem k důležitosti role žen jako ideálních manželek (Sítá, Draupadí) a matek (Jašódá) bude pozornost věnována i údělu neprovdaných žen a vdov.
Zmíněny budou i “antihrdinky”, jakými jsou sexuálně dominantní démonky (Šúrpanakhá), falešné mateřské postavy (Pútaná) a našeptávačky a manipulátorky (Manthará). Základem kursu budou postavy z nejvlivnějších děl sanskrtské literatury, Mahábháraty a Rámájany, zmíněny budou i některé postavy z upanišad, purán a kávjové literatury.
Vývoj jednotlivých archetypů bude pozorován na vybraných dílech novoindických literatur. Přednáška je vhodná i pro posluchače neindologických oborů, předpokládaná je pracovní znalost angličtiny.