Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny Íránu ve starověku a středověku

Předmět na Filozofická fakulta |
AIR10005

Sylabus

Přednáška poskytne posluchačům přehled dějin Íránu od prvních dokladů osídlení na tomto teritoriu v pravěku až do zániku elamského a médského státu v polovině 6. stol. př. n. l. Posluchači získají základní informace o politickém vývoji, sociální a ekonomické struktuře i kultuře Íránu v tomto období.

K hlavním tematickým okruhům náleží: Vývoj v pravěku na území Íránu (paleolit, mezolit, neolit) a změny, k nimž v tomto období docházelo (počátky domestikace rostlin a zvířat, vznik zemědělství a dobytkářství, vznik stálých sídel, rozvoj technologie – zpracování kovů, výroba keramiky, architektura). Chalkolit jako období vytváření sídel městského charakteru; počátky civilizace, sociální stratifikace, vznik složitějších forem sociální a ekonomické organizace.

Protoelamská kultura (3400–2600 př. n. l.) a její vztahy k soudobým kulturám jižní Mezopotámie. Vývoj prostředků k zaznamenávání informací, vznik písma.

Období vývoje elamského státu; staroelamské období (2600–1500 př. n. l.), středoelamské období (1500–1000 př. n. l.) a novoelamské období (1000–550 př. n. l.). Politický vývoj elamského státu v jednotlivých fázích; jeho vztahy s ostatními regiony, především s Mezopotámií.

Ekonomický a sociální vývoj elamského státu. Elamská kultura, umění, písemnictví.

Další státní útvary na území Íránu od 3. tisíciletí př. n. l. do 1. tisíciletí př. n. l. Počátky médského státu, vztahy s Asýrií.

Expanze médského státu, ovládnutí sousedních regionů. Vztahy mezi Médií a Persií, zánik médského státu a jeho připojení ke vznikající perské říši.