Charles Explorer logo
🇨🇿

Rétorika

Předmět na Filozofická fakulta |
AIS100022

Sylabus

1 Vymezení pojmu rétorika. Řeč jako komunikační proces. 1.1 Počátky řečnického umění vantice - Empedokles, Protagoras, Sokrates, Demosthenes, Demokritos, Platon, Aristoteles. 1.2 Rétorika ve středověku a vnovověku - homilie, apologie, trivium, J.Blahoslav, J.A.Komenský, B.Balbín 2 Výchova hlasu a řeči 2.1 Fyziologické základy mluveného projevu - ústrojí respirační, fonační a artikulační 2.2 Hlas a jeho vlastnosti - výška, síla, barva (tembr), hlasová hygiena, prevence hlasových vad. 2.3 Česká spisovná výslovnost ortoepie a ortofonie - odchylky od spisovné podoby samohlásek a souhlásek (v kvalitě a v kvantitě). 2.4 Zvuková osnova české věty. Slovní a větný přízvuk.

Významové a formální členění věty - frázování. Intonace a mluvní tempo. 3 Příprava mluveného projevu 3.1 Rozdíly mezi projevy mluvenými a psanými. Útvary mluvených projevů - zpráva, oznámení, referát, vyprávění, výklad, přednáška, proslov, diskuse. 3.2 Vliv prostředí na kvalitu mluveného projevu 3.3 Analýza obsahu a formy textu jako základní předpoklad pro jeho hlasovou interpretaci. 4 Osobnost řečníka 4.1 Složky osobnosti a jejich vliv na řečníkův projev (zejm. temperament, charakter, schopnosti, dovednosti, vědomosti) 4.2 Navázání kontaktu sposluchači, motivace ke spolupráci.

Vnější a vnitřní podmínky pozornosti při mluvním projevu, oscilace pozornosti. 4.3 Vliv psychofyziologického stavu řečníka na úroveň jeho projevu. Tréma a jak ji překonat. 5 Mimojazykové výrazové prostředky - nonverbální komunikace sílu slova umocňuje nebo ruší.

Mimika, gestika, proxemika. Názorné pomůcky. 6 Praktická cvičení - předčítání, příprava a přednesení různých mluvních útvarů, mluvení spatra na dané téma.

Anotace

Cílem předmětu je poskytnout teoretické vědomosti o základech řečnictví a prakticky pěstovat dovednosti mluveného projevu.