Náplň přednášek:
1. Seznámení s obsahem předmětu, požadavky ke zkoušce. Cíl a účel organizace znalostí: přístup ke znalostem a jejich využití. Organizace znalostí jako obor a jako proces.
2. Klíčová témata, problémy a paradigmata organizace znalostí. Princip a kritéria ekvivalence. Obecné techniky organizace - umístění a označení. Typologie metadat z hlediska organizace znalostí.
3. Identifikace, definování. Teoretická a technologická problematika vymezení jednotky organizace znalostí. Systém organizace znalostí.
4. Přehled procesů organizace znalostí a přístupu ke znalostem: kategorizace, klasifikace, indexace, řazení, přístup ke znalostem (navigace, množinový přístup, přístup prostřednictvím indexu). Indexový soubor.
5. Systémová analýza, systémový přístup.
6. Principy formálně správné analýzy.
7. Vztahy v organizaci znalostí
1. Typologie vztahů. Formální vlastnosti a možnosti vyjádření vztahů. Vztahy v datových strukturách. Vztahy ekvivalence, hierarchie, asociace.
8. Vztahy v organizaci znalostí
2. Vztahy v jazyce - paradigmatické a syntagmatické vztahy. Pojmové vztahy. Vztahy v systémech organizace znalostí.
9. Fasetová analýza.
10. Sémantická problematika organizace znalostí. Pojmové modelování.
11. Lingvistické problémy organizace znalostí: synonymie, homonymie, složená témata, slovní spojení.
12. Obsahová analýza a problém aboutness. Náplň cvičení:
1. Diskuse k tématům prezentovaným na přednáškách.
2. Praktická aplikace metod organizace znalostí na konkrétních příkladech. Procvičované metody a techniky: kategorizace tříd ěním kartiček, systémová analýza, fasetová analýza, obsahová analýza, indexace.
3. Využití jazyka UML k modelování organizačních struktur.
4. Demonstrace teoretických principů organizace znalostí na reálných organizačních systémech.
5. Zadání a konzultace individuálního projektu.
6. Průběžné znalostní testy.
Předmět seznamuje s teoretickými principy, metodami, technikami a standardy, jež umožňují přístup k zaznamenaným znalostem a jejich využití. Pozornost je věnována především aplikacím ve sféře fondových a paměťových institucí a v online systémech bibliografických a plnotextových databází.
Výuka zahrnuje tato témata: cíl a účel organizace znalostí; pojmová základna a terminologie organizace znalostí; teoretické principy organizace znalostí: systémový přístup, fasetová analýza, logické a lingvisticko-sémantické základy; klíčové problémy a paradigmata organizace znalostí; kontext organizace znalostí – aktéři, instituce, domény; prvky a procesy organizace znalostí; vztahy v organizaci znalostí.