Charles Explorer logo
🇨🇿

Světové informační systémy

Předmět na Filozofická fakulta |
AIS500008

Sylabus

Osnova: 1. Zrod informačního průmyslu.

ProDukce a distrubuce databází na počítačových médiích 1.1 Historický předěl v uplatňování počítačové techniky v bibliografii, dokumentačních a referátových službách ve 2. polovině 60. let a dnešní pohled na tento fenomén. Podstata digitální formy šíření a následného využívání informací v profesionálních systémech. 1.2 Henriette Avram a její přínos světové bibliografii.

Význam koncepce komunikativního formátu. Úloha MARC Kongresové knihovny a naproti tomu bytového formátu CAS SDF jako dvou modelů komunikativního formátu. 1.3 Soudobé vývojové trendy komunikativních formátů pro distribuci a výměnu záznamů dokumentů v katalogizaci a bibliografii. Odkaz metod distribuce záznamů dokumentů na počítačových nosičích pro soudobé knihovnické kooperativní síťové systémy. 1.4 Pojem "magnetopáskové služby" a dnešní technologie komunikace záznamů dokumentů.

Organizačně funkční model provozu služeb založených na komunikaci databází a jejich přírůstkových souborů na počítačových a spojových médiích. 1.5 Soudobé systémy produkce a distribuce databází dokumentografických a faktografických informačních databází. Systémy využívání této technologie v průběžných rešeršních, resp. signálních informačních - i nebibliografických službách (SDI, alert) a jejich různé varianty. 1.6 Kategorizace a informační charakteristiky nejvýznamnějších dokumentografických databází šířených komerčně významnými světovými producenty a vystavovaných online významnými databázovými centry. 1.7 Modelové systémy produkce a šíření nebibliografických databází - Dun & Bradstreet aj. 2.

Velké světové systémy dialogových informačních služeb 2.1 Podstata technologie dialogového využívání bází dat a její dosavadní vývoj. "Svět online". 2.2 Organizačně funkční model provozu velkých světových dialogových informačních služeb. Pojem databázové centrum 2.3 Podstata technologie práce databázových center a jejich využívání. 2.4 Organizace provozu databázového centra.

Technické a ekonomické podmínky podnikání databázových center v dnešním světovém informačním průmyslu. 2.5 Podmínky podnikání databázových center v USA. Americký systém Dialog Corporation jako typický představitel provozu velkých, globálně působících dialogových informačních služeb. 2.6 Další nejvýznamnější soudobé dialogové informační služby v USA (Ovid Technologies, ISI, SilverPlatter, LEXIS/NEXIS, CompuServe, America Online, Prodigy, Dow Jones Interactive aj.) 2.7 Evropská koncepce výstavby a provozu dialogových systémů informačních služeb databázových center.

Hlavní představitelé evropských databázových center (ESA-IRS, I°M Europe, Blaise, Data-Star, Questel-ORBIT, STN International, DIMDI aj.) 2.8 Soudobé trendy on-line informačních služeb se zřetelem na rozvoj internetu a jemu odpovídajících technologií uživatelsky přátelských rozhraní dialogových systémů. Prostředky podpory uživatelů komerčních on-line informačních databázových služeb. 2.9 Přehled hlavních soudobých metod komerčního chování databázových center.

Přehled metod účtování služeb. 3. Velké světové systémy knihovnických služeb 3.1 Hlavní typy rozsáhlých servisů pro knihovny, založených na soudobých technických možnostech a racionální organizaci při provozování služeb v mezinárodním měřítku.

Definice a zobecněné charakteristiky hlavních typů knihovnických servisních systémů. Systémy sdílené katalogizace s návaznými službami a systémy zprostředkování - dodávání dokumentů, navazující na bibliograficko-informační služby. 3.2 OCLC jako hlavní představitel kooperativních automatizovaných knihovnických servisů, založených na sdílené katalogizaci.

Systém WorldCat a na něj navazujíci služby. Systémy založené na on-line zpřístupňování bibliografických databází navazující na EPIC.

Současná organizace OCLC a šíře nabídky jeho služeb. 3.3 Systémy DDS (dokumentové dodavatelské služby) - jejich podstata a souhrnná charakteristika. 3.4 BLDSC jako představitel rozsáhlého systému DDS, řešícího novým způsobem problém mezinárodních meziknihovních výpůjčních služeb a všeobecně zpřístupňování dokumentů. 3.5 příklady ostatních nejvýznamnějších světových systémů dokumentových dodavatelských služeb, zejména německých, francouzských a amerických. Příklad českého systému INVIK. 3.6 Inteligentní komunikační hradla (gateway).

Systém EasyNet jako jejich hlavní představitel. 4. Významné informační instituce - producenti informačních databází 4.1 Institute for Scientific Information jako představitel specializovaných dokumentografických a scientometrických služeb v celosvětovém měřítku. 4.2 EBCSO, ProQuest, ADONIS a další představitelé systémů šíření digitalizovaných dokumentů a budování elektronických on-line knihoven ve vědě. 4.3 Národní informační střediska v současnosti.

INIST (Francie) a VINITI (Rusko) jako příklady národních vědecko-informačních center. 4.4 Aktuální charakteristiky národních informačních center vybraných evropských a asijských zemí 5. Přehledy produkce a dostupnosti informačních databází 5.1 Vývoj dokumentace k databázím šířeným na počítačových médiích a zpřístupňovaných databázovými centry.

Význam tvorby dokumentace a přehledů Quadra Association a prof. Marthy Williamsové. 5.2 Soudobý stav světových přehledů informačních databází.

Gale Directory of Databases a prostředky volně dostupné na internetu. 5.3 Kategorizace, typologie a třídění informačních databází v soudobé nabídce komerčních a nekomerčních systému jejich zpřístupňování.

Anotace

Cílem předmětu je uvést studenty do soudobé problematiky výstavby a provozu automatizovaných systémů, které představují hlavní proud rozvoje informačních a knihovnických služeb v mezinárodním měřítku a tvoří světový informační průmysl. Seznámit s hlavními typy těchto systémů, jejich architekturou, organizačně funkční strukturou a ekonomickými aspekty jejich provozu.

Na podkladě analýzy jejich dosavadního vývoje a také aktuálního stavu provozovaných služeb formulovat některé představy dalšího rozvoje světového informačního průmyslu. Formou referátů založených na prozkoumání prezentace jednotlivých systémů na domovských stránkách www či informačních portálech diskutovat možnosti jejich využití u nás.