* Osnova předmětu:
- Změny vtypografii na prahu 17. století - „nižší" a „vyšší" knihtisk. Restrukturalizace žánrů a čtenářských zájmů. Druhý život obrazové knihy. Ohlášky univerzitních a řeholních disertací
- Evropské tiskařské a nakladatelské domy raného kapitalismu (Elzevier, Plantin-Moretus, Merian).
- Konsolidace českého a moravského knihtisku po 1620 vPraze (Tiskárna jezuitská, Tiskárna arcibiskupská)
- Konsolidace českého a moravského knihtisku po 1620 vregionech (Hradec Králové, Cheb, Brno, Olomouc aj.)
- Nakladatelství a knihkupectví 17. století. Německé knižní veletrhy. Německé filiálky v Čechách
- Vývoj českého a moravského knihtisku 18. století vPraze (Tiskárna jezuitská, Tiskárna arcibiskupská)
- Kramerius a Česká expedice
- Vývoj českého a moravského knihtisku 18. století vregionech (Hradec Králové, Brno, Olomouc, Opava, Znojmo aj.)
- Změny vevropské typografii během 18. a na počátku 19. století (Baskerville, Bodoni, Gessner, Didot)
- Zápas o prosazení antikvy jakožto národního písma vČechách a na Moravě (Tomsa a Tiskárna normální školy)
- Industrializace řemesla vcizině a u nás (rychlolis, rotačka, papírenský stroj atd.)
- Bohumil Haase a Jan Hostivít Pospíšil
- Nakladatelství a knihkupectví 18. - 19. století (Breitkopf, Brockhaus, Trattner aj.). Cenzura, koncese, patisk. Grémia a spolky knihkupců. Veřejné čítárny.
Přednáška si klade za cíl postihnout vývoj českého a moravského knihtisku mezi Bílou horou a přelomem 18. a 19. století. Sledují se postupné zm ěny ve složení čtenářské obce, které se odrazily na produkci literární sféry a na typografické a výtvarné tváři domácí výroby (Tiskárna jezuitská, Tiskárna arcibiskupská). Cyklus přednášek končí v období postupného přechodu řemeslné malovýroby k manufakturním způsobům (Schönfeld, Trattner).
Třináct lekcí je podáno jako stručná charakteristika vývoje knihtisku v epoše baroka, rokoka a klasicismu. Důraz je kladen na dějiny řemesla v Českých zemích. Látka evropského knihtisku je z kapacitních důvodů pojednána jen v hrubém nárysu. Předpokládá se, že studenti do historicko-bibliografického výkladu aktivně začlení poznatky získané v předchozích kurzech o starých tiscích, ilustraci, papíru a knižní vazbě. Přítomný text se zakládá na upraveném znění Voitovy Encyklopedie knihy (Praha 2006), k jejímž heslům, soupisu další odborné literatury i návodným ilustracím zde sumárně odkazujeme.
Seminář k přednášce vedený dr.Večeřovou se bude konat 15.3., 12.4. a 10.5. 2013 v době od 9.00 do 12.30 v prostorách Studovny rukopisů a starých tisků v NK.