* Tématické okruhy:
1. Co je to informační politika? Kde všude se můžeme s nějakou formou Informační politiky setkat?2. Chápání informační politiky - související teorie a typologie informačních politik3. Problematika rozvoje informační společnosti jako součást informační politiky. Historický kontext rozvoje Informační politiky.4. Sociální a politické změny. Nová dělba práce. Digital Divide. Klíčové znalosti a schopnosti pro informační ekonomiku - ekonomiku znalostí.
5. Role komunikačního procesu v Informačních politikách. Cesty rozvoje Evropy v globalizovaném světě. Česká republika a Evropská unie v informační společnosti.6. Monitoring a hodnocení. Role zpětné vazby v Informační ekonomice, virtuální komunity spotřebitelů, nové vzorce chování spotřebitelů.7. Informační management, znalostní management, vliv globalizace a digitální transformace na moderní management firem. PCM vs. Agile Další související témata budou probírána v rámci týmových prezentací v závislosti na studijním záměru studentů (příklady uvedené níže): A Současný vývoj a výzkum IP - např.: současné nástroje informační politiky na úrovni EU a USA, zhodnocení stavu v ČR; výzkumné aktivity v rámci informační politiky, výzkumy o dopadech informační politiky na různé oblasti; stav výzkumu a vývoje v oblasti ICT v EU a USA, srovnání zemí EU, trendy a výzvy; patentová politika v oblasti ICT B Informační etika - např.: východiska, vznik a vývoj Informační etiky, role Informační etiky v informační politice a informační ekonomii, informační etika a morálka v informační společnosti, role etiky v ICT a automatizaci C Bezpečnost vs. svoboda informací - např.: lze ospravedlnit národní bezpečností cenzuru některých informací, Sourveilance jako nástroj prosazování národní bezpečnosti, role informační gramotnosti jako ochrany proti kyberhrozbám, dopady zranitelnosti Internetu na soudobou informační společnost D Informační ekonomika vs. Ekonomie informací - např.: ekonomická hodnota informace, Vliv IT na ekonomický růst a Paradox produktivity IT, Síťové efekty a externality, Klíčové znalosti a schopnosti pro informační ekonomiku - ekonomiku znalostí... E Občanský aktivismus a emergent democracy - např.: Sousveilance nebo-li "watch dog" aktivity, prosazování přímé demokracie za pomoci ICT, citizen journalism jako zdroj informací F Kyberterorismus a hacktivismus - např.: politické aspekty, role informační gramotnosti jako ochrany proti kyberhrozbám, dopady zranitelnosti Internetu na soudobou informační společnost
The aim of the course is to acquire basic knowledge and formation of a comprehensive vision of mission, organization, economics, and legislation as the foundations on which modern information policy is built. Understanding of the principles governing the conception of public information services systems in individual states, their political and economic groupings and globally, with special attention to the current issues of the development of world information infrastructure, world and especially European projects of informatization of society.
Introduction to basic principles of creation and application of information policy in advanced Western democracies in confrontation with development in our country and in selected former totalitarian regimes. Acquiring basic knowledge of the current legislative framework of the Czech state information policy and its foreign models and sources.
Deeper insight into selected problem areas of information policy through active participation of students in the class based on assigned topics of team presentations and discussion.