Charles Explorer logo
🇨🇿

Informační politika a informační ekonomika

Předmět na Filozofická fakulta |
AIS510292

Sylabus

* Tématické okruhy:

1. Co je to informační politika? Kde všude se můžeme s nějakou formou Informační politiky setkat?2. Chápání informační politiky - související teorie a typologie informačních politik3. Problematika rozvoje informační společnosti jako součást informační politiky. Historický kontext rozvoje Informační politiky.4. Sociální a politické změny. Nová dělba práce. Digital Divide. Klíčové znalosti a schopnosti pro informační ekonomiku - ekonomiku znalostí.

5. Role komunikačního procesu v Informačních politikách. Cesty rozvoje Evropy v globalizovaném světě. Česká republika a Evropská unie v informační společnosti.6. Monitoring a hodnocení. Role zpětné vazby v Informační ekonomice, virtuální komunity spotřebitelů, nové vzorce chování spotřebitelů.7. Informační management, znalostní management, vliv globalizace a digitální transformace na moderní management firem. PCM vs. Agile Další související témata budou probírána v rámci týmových prezentací v závislosti na studijním záměru studentů (příklady uvedené níže): A Současný vývoj a výzkum IP - např.: současné nástroje informační politiky na úrovni EU a USA, zhodnocení stavu v ČR; výzkumné aktivity v rámci informační politiky, výzkumy o dopadech informační politiky na různé oblasti; stav výzkumu a vývoje v oblasti ICT v EU a USA, srovnání zemí EU, trendy a výzvy; patentová politika v oblasti ICT B Informační etika - např.: východiska, vznik a vývoj Informační etiky, role Informační etiky v informační politice a informační ekonomii, informační etika a morálka v informační společnosti, role etiky v ICT a automatizaci C Bezpečnost vs. svoboda informací - např.: lze ospravedlnit národní bezpečností cenzuru některých informací, Sourveilance jako nástroj prosazování národní bezpečnosti, role informační gramotnosti jako ochrany proti kyberhrozbám, dopady zranitelnosti Internetu na soudobou informační společnost D Informační ekonomika vs. Ekonomie informací - např.: ekonomická hodnota informace, Vliv IT na ekonomický růst a Paradox produktivity IT, Síťové efekty a externality, Klíčové znalosti a schopnosti pro informační ekonomiku - ekonomiku znalostí... E Občanský aktivismus a emergent democracy - např.: Sousveilance nebo-li "watch dog" aktivity, prosazování přímé demokracie za pomoci ICT, citizen journalism jako zdroj informací F Kyberterorismus a hacktivismus - např.: politické aspekty, role informační gramotnosti jako ochrany proti kyberhrozbám, dopady zranitelnosti Internetu na soudobou informační společnost

Anotace

Předmět bude vyučován ve školním roce 2019/2020.

Cílem předmětu je získat základních vědomostí a utvoření ucelené představy o poslání, organizaci, ekonomii a legislativě jako na základech, na nichž je stavěna moderní informační politika. Pochopení principů, jimiž se řídí tvorba koncepcí systémů veřejných informačních služeb v jednotlivých státech, jejich politických a hospodářských seskupeních a také globálně, a to se zvláštním zřetelem k aktuální problematice rozvoje světové informační infrastruktury, světových a zvláště evropských projektů informatizace společnosti. Uvedení do základních principů tvorby a uplatňování informační politiky ve vyspělých západních demokraciích v konfrontaci s vývojem u nás a ve vybraných bývalých totalitních režimech. Osvojení základní znalosti soudobého legislativního rámce české státní informační politiky i jeho zahraničních vzorů a zdrojů. Hlubší proniknutí do vybraných problémových okruhů informační politiky cestou aktivní účasti studentů ve výuce na základě zadaných témat týmových prezentací a k nim rozvíjené diskuse.