Charles Explorer logo
🇬🇧

Printed Book in 19th Century

Class at Faculty of Arts |
AISV5111

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Tiskař a nakladatel v 2. pol. 19. století (Řivnáč, Kober, Stýblo, J.Pospíšil) 2.

Typologie knihy (vědecká kniha, kramářské tisky, obrozenecká kniha, noviny); (Matice česká) 3. Josef Mánes, Mikoláš Aleš, Karel Purkyně 4.

Vývoj evropské knihy v 2. polovině 19. století v Anglii a ve Francii, významné nakladatelské domy (Bewick, prerafaelisté, Rossetti, Dalziel, Whistler); (ilustrované noviny a časopisy); (Delacroix, Daumier, Doré, Rops); (Goncourt, Larousse, Doves Press, Kelmscot Press) 5. Knižní průmysl v Německu a významné nakladatelské domy (průmysl -písmolijny, výroba knihtiskařských strojů); (Insel, Reclam), knižní veletrhy (Lipsko, Frankfurt nad Mohanem) 6.

Knižní průmysl v USA a významné nakladatelské domy, Kongresová knihovna 7. Manýrismus v knižní kultuře 19. století (lidová vydání a bestsellery Railway Library, Collection of British and American Authors aj.) 8.

Renesance knihy (Morris) 9. Nakladatel a autor, autor a ilustrátor (Kelmscott a Chauser) ; (proměny Máje, Kytice a Babičky) 10.

Beardsley a jeho následovníci (Kubin, Braunerová aj.) 11. Knižní edice 90. let (Vilímek, Otto, Topič, Pelcl, Sokol) 12.

Vznik moderní české knihy (Moderní revue, Symposion) 13. Profesionální kniha běžné produkce (KDA)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem předmětu je podat základní informace o tištěné knize 19. století. Budou sledovány proměny podoby knihy na území

Čech a Moravy v souvislosti s novými grafickými technikami a tiskařskými technologiemi v kontextu vývoje evropské knihy až po vznik moderní české knihy.