* Podmínky pro splnění studijních povinnost í za ZS (zápočet): 1. seminární práce na dané téma v rozsahu 10 - 15 NS (viz. Pravidla pro psaní seminárních prací); témata seminárních prací budou přidělena na prvním cvičení 2. jeden referát nebo koreferát na zvolené téma; rozdělení témat referátů/koreferátů bude provedeno na prvním cvičení
Dvousemestrální kurz je určen studentům bakalářského studia, kteří se chtějí podrobněji seznámit se základními mechanismy fungování současné japonské společnosti, včetně teoreticko metodologického rámce. Absolvent kurzu by měl být schopen správně interpretovat procesy, ke kterým dochází v současném Japonsku, a to nejen v rovině jejich vnějších projevů ale i v jejich hlubších souvislostech.
V úvodu se posluchači zevrubně seznámí se základními metodologickými přístupy ke studiu japonské společnosti, zejména s ohledem na přetrvávající přístupy, které ve větší či menší míře vycházejí z představy výlučnosti japonského etnika, tzv. nihondžinron. Poté následuje analýza jednotlivých stránek života současného Japonska. Přednášky v zimním semestru budou tematicky zaměřeny na vztahy jedinec-společnost (především z pohledu kulturní a sociální antropologie), v letním semestru pak navazují přednášky zaměřené především na institucionální strukturu současné japonské společnosti a mechanismus jejího fungování. Vzhledem k tomu, že se jedná o témata překračující úzce jazykově-literární orientaci oboru, základní znalosti z oblasti sociologie, politologie, ekonomie či teorie mezinárodních vztahů sice nejsou předpokladem absolutoria, nicméně budou vítány.
Témata jednotlivých přednášek: 1. Úvod: Časoprostorové vymezení japonské společnosti 2. Metodologické přístupy ke studiu japonské společnosti I.: Počátky koncepce nihondžinron - od Meidži po Šówa 3. Metodologické přístupy ke studiu japonské společnosti II.: Ruth Benedict a Chie Nakane 4. Metodologické přístupy ke studiu japonské společnosti III.: Takeo Doi, Ešun Hamaguči, Edwin O. Reischauer 5. Metodologické přístupy ke studiu japonské společnosti IV.: Od nihondžinron k nihonron - (Ezra Vogel a Chalmer Johnson) a nástup revizionistů (Clyde V. Prestowitz, Karel van Wolferen, Bill Emmott) 6. Základní trendy demografického vývoje v současném Japonsku 7. Japonská rodina - tradiční model rodiny a změny v jejím fungování v poválečném období 8. Postavení ženy v japonské společnosti, emancipace a feminismus 9. Jedinec a společnost, socializace a sociální stratifikace 10. Vzdělávací systém a současná japonská mládež - hodnoty a postoje 11. Role náboženství v moderní japonské společnosti 12. Urbanizace, volný čas a problém masové kultury v současném Japonsku 13. Masová kultura, role média a sdělovací prostředky - tradice a současnost
Kurz poskytuje základní informace z oblasti kulturních a společenských reálií současného Japonska. Východiskem přednáškového cyklu je přehled teoretických přístupů k japonskému etniku, tzv. nihondžiron, včetně jejich kritiky. Na tento teoretický základ pak navazuje výklad jednotlivých problémů současné společnosti - demografická struktura a perspektivy jejího dalšího vývoje, postavení ženy v současné společnosti, problematika mládeže a posun v žebříčku hodnot apod. Další kapitolou je oblast hospodářsko politických reálií, která zahrnuje následující témata: politická kultura, vývoj politicko správního systému, ekonomická struktura a její změny v poválečném Japonsku, Japonsko v mezinárodních vztazích.
Na přednášky navazuje seminář, ve kterém se student zvolí jedno z přednášených témat zpracuje k němu seminární práci v rozsahu min. 20 NS. Předložení seminární práce je nutným předpokladem ke získání zápočtu.