1. Specifická užití vytýkacích partikulí a podstatných jmen spojená se subjektivním hodnocením mluvčího.2. Vytýkací konstrukce, složené partikule uvozující lokální rozmezí, rozsah a aspekt.3. Složené partikule uvozující prostředek, způsob, příčinu, předmět a standard jednání.4. Složené partikule uvozující význam odhlédnutí, irelevance, doplnění.5. Složené partikule uvozující úsudek, vyjádření postoje, kritéria hodnocení, vzájemný vztah a korelaci.6. Nominalizace pomocí koto a no, téma a gramatický čas v rámci souvětí, adnominální rozvití.7. Pomocná podstatná jména a složené parikule uvozující časové vedlejší věty.8. Pomocná podstatná jména a složené parikule uvozující podmínkové a přípustkové vedlejší věty.9. Pomocná podstatná jména a složené parikule uvozující příčinné a důvodové vedlejší věty.10. Vyjádření negativního stanoviska.11. Vyjádření negativního stanoviska, jistotní a deontické modality.12. Vyjádření přání a pohnutí..13. Časová příslovce.
Předmět navazuje na Japonský jazyk IIb a je pokračováním ve výkladu a procvičování japonské mluvnice, především jevů jako jsou složené partikule, modální příslovce a obecně prostředky formálního jazykového registru. Během jazykových cvičení by studenti měli plynule přejít z jazykové úrovně středně pokročilý na jazykovou úroveň pokročilý.
Podobně jako v Japonský jazyk b se budou systematicky probírat jednotlivé gramatické jevy a jejich komparace. Na konci předmětu by měl být student schopen volit adekvátní výrazové prostředky podle kritérií daných okolnostmi, cílem a stylem promluvy.