1. Zvuková stránka jazyka. Fonetika a fonologie. Transkripce. Fyziologické aspekty fonetiky. Akustické aspekty fonetiky. Funkční aspekty fonetiky.
2. Fonologický systém albánštiny. Vokalický systém albánštiny (artikulační a akustická charakteristika samohlásek, klasifikace samohlásek, popis samohlásek, varianty fonémů, distribuce a kombinatorika samohlásek.
3. Konsonantický systém albánštiny (artikulační a akustická charakteristika souhlásek, klasifikace souhlásek, popis souhlásek, varianty fonémů, distribuce a kombinatorika souhlásek.
4. Hláskové alternace.
5. Zvuková stránka souvislé řeči (základní pojmy, dynamické prostředky, melodické prostředky, pauzy a frázování, tempo).
6. Popis albánštiny z hlediska genealogického i typologického; zvláštnosti a podobnosti ve srovnání s češtinou. Distribuce analytických a flektivních tvarů. Postavení albánského členu v rámci této problematiky.
7. Flektivní a neflektivní slovní druhy; morfologický popis albánštiny; srovnání s češtinou (základní přehled morfologických kategorií).
8. Podstatné jméno a jeho popis s důrazem na určenost a její pojetí v albánštině; jmenné třídy a typy skloňování; jmenný rod a jeho zvláštnosti (podstatná jména slovesná a jejich zařazení v rámci systému).
9. Přídavné jméno a jeho popis v kontrastu s češtinou. Člen u některých přídavných jmen jako komplementace kategorie určenosti u jmen podstatných.
10. Zájmeno: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace (zájmeno osobní, přivlastňovací, ukazovací, tázací, vztažné, neurčité).
11. Popis albánského slovesa s ohledem na slovesné časy, zvláštnosti ve srovnání s češtinou; konjuktiv a jeho užití; typy konjugací.
12. Číslovky, předložky, příslovce, spojky.
13. Částice; jejich popis a zvláštní postavení v albánštině v porovnání s češtinou.
Cílem přednášky, která probíhá v šesti realizacích podle zvoleného areálového jazyka A (albánština, bulharština, chorvatština, srbština, slovinština, rumunština), je prezentovat základní problematiky fonetického, fonologického a morfologického (tvaroslovného) systému areálových spisovných jazyků. Prezentují se základní otázky hláskosloví, vztah fonetiky a fonologie, inventář hlásek a jejich kombinatorika, stavba slabiky a prozodické vlastnosti, principy ortoepické výslovnosti a poměr mezi fonetickým a ortografickým systémem.
Morfologické přednášky se orientují na vymezen í morfologie v rámci jazykových rovin, morfologickou typologii, obecnou charakteristiku slovních druhů, morfologických kategorií a morfologické paradigmatiky. Probírají se specifické otázky tvarosloví jednotlivých slovních druhů.