1. Současná norma chorvatského spisovného jazyka a okolnosti jejího vzniku. Jazyk jako systém a standard - vymezení pojmů. Názory chorvatských a zahraničních lingvistů na postavení a normu chorvatského jazyka.
2. Hláska a foném. Akustické vlastnosti hlásek.
3. Řečové orgány, tvorba hlásek.
4. Dělení hlásek dle místa tvorby a způsobu artikulace.
5. Fonémy a alofóny. Pravidla distribuce chorvatských fonémů.
6. Fonologicky podmíněné alternace (asimilace znělosti, asimilace místa tvorby).
7. Morfologicky podmíněné alternace (palatalizace, sibilarizace).
8. Jotace, vokalizace, přehláska.
9. Alternace souhláskových skupin.
10. Alternace -ije/-je/-e/-i.
11. Prozodický systém spisovné chorvatštiny, distribuce přízvuků s ohledem na jejich délku a intonaci, nepřízvučná délka.
12. Proklitika, enklitika, posouvání přízvuku, větný přízvuk.
13. Tendence ve vývoji přízvuku v současné chorvatštině.
Předmět je koncipován jako přednáška a seminář. Cílem přednášky je seznámit studenty s teoretickými základy fonetiky, fonologie a morfonologie současné spisovné chorvatštiny ve srovnání s fonetikou, fonologií a morfonologií současné češtiny. Součástí výkladu bude chorvatské, české a latinské názvosloví a paralelní pohled na fonetiku, fonologii a morfonologii v pojetí chorvatské a české jazykovědy. Teoretický výklad vede k pochopení fonologického syst ému chorvatštiny, uvědomění si shod a rozdílů oproti systému češtiny a využití těchto poznatků k praktickému zvládnutí cizího jazyka.
Cílem semináře je aplikace teoretických poznatků fonetiky, fonologie a morfonologie na konkrétní jazykový materiál současné chorvatštiny. Procvičováno je rozpoznání jazykových jevů a jejich příčin i aktivní užívání probíraných pravidel ve výslovnosti a pravopisu chorvatského jazyka.