1. Lexikologie, základní pojmy. Lexikální jednotka, formální a významová stránka.
2. Základy jazykové sémiotiky, lexikální sémantika, složky lexikálního významu, základn í pojmy. Změny lexikálního významu, motivace jeho rozšiřování; lexikální metafory a metonymie. Polysémie.
3. Homonymie, typy homonym. Slovnědruhová konverze. Paronymie.
4. Synonymie a antonymie, jejich typy. Hyperonymie, hyponymie a kohyponymie.
5. Přejímání slov, cizí vlivy; hybridní výrazy, kalky.
6. Obohacování slovní zásoby - slovotvorné způsoby a postupy. Slovotvorná motivace (slova motivující a motivovaná, slova značková a popisná). Fundační vztah (slova fundující a fundovaná).
7. Odvozování slov, odvozovací typy a podtypy; kritéria jejich klasifikace.
8. Sémaziologicko-onomaziologické vztahy, odvozovací onomaziologické kategorie (mutační/relační, modifikační, transpoziční, reprodukční).
9. Tvoření slov skládáním, kompozita vlastní a juxtapozice, tvoření kompozičně-derivační. Onomaziologické kategorie kompozit. Klasifikace kompozit podle vztahu jejich členů.
10. Abreviace; tvoření zkratek a zkratkových slov, multiverbizace a univerbizace.
11. Lexikografie jako teoretická i praktická disciplína. Popis slovní zásoby ve slovnících.
12. Druhy slovníků a práce s nimi.
13. Výstavba slovníkového hesla.
Předmět je koncipován jako přednáška a seminář. Cílem přednášky je seznámit studenty s teoretickými základy lexikologie a slovotvorby.
Probírány jsou jak obecné základy, tak i konkrétní rozdíly mezi chorvatštinou a češtinou v užívání a produktivitě modelů slovotvorby. Součástí předmětu je také úvod do praktické lexikografie zaměřený na principy uplatňované při tvorbě různých typů slovníků.
V rámci semináře se studenti prakticky seznamují s dynamikou slovní zásoby současné chorvatštiny i se základy lexikografické práce.