1. Úvod do problematiky, základní pojmy chorvatské moderny. 2. První fáze chorvatské moderny, literární časopisy. 3.
Druhá fáze chorvatské moderny a 1. světová válka. 4. N ástup expresionismu. 5.
Dílo M. Krleži I. 6.
Dílo M. Krleži II. 7.
Dílo M. Krleži III. 8.
Další tvorba 20. let 20. století. 9. Sociálně kritická literatura a její hlavní témata I. 10.
Sociálně kritická literatura a její hlavní témata II. 11. Psychologická tvorba 30. let 20. století. 12.
Rurálně-tradicionalistická díla a předpoklad nástupu totality. 13. Literární tvorba let 1895-1941 v Bosně a Hercegovině.
Cílem přednášky je seznámit studenty detailněji s vývojem chorvatské literatury ve složitém období od počátku moderny (1895) až do likvidace svobodné literatury po nástupu pronacistického Nezávislého státu Chorvatsko
(1941). Důležité je proto objasnění vzniku chorvatské moderny s přihlédnutím k výrazným českým, rakouským a německým kontextům. Probírají se hlavní funkční směry chorvatské moderny a analyzují se zásadní myšlenkové směry chorvatských autorů. Dalším výrazným inspiračním zdrojem pak byla 1. světová válka a následná vlna expresionismu, který chorvatské literatuře 20. let dominoval. Studentům je nutné objasnit období vzniku komunistických stran na Balkáně i jejich charakter a vliv na umělecké elity. Třetím důležitým bodem je pak nástup sociálně-kritického a psychologického psaní na konci 20. let a vliv Velké hospodářské krize na literární tvorbu. V závěru semestru jsou studentům přiblíženy předpoklady nástupu totality a zánik Jugoslávie v roce 1941.
Posledním tématem je pak stručný nástin literárního vývoje tohoto období v Bosně a Hercegovině.