Charles Explorer logo
🇨🇿

Literární seminář z rumunské literatury II

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS1000236

Sylabus

1. Avantgarda „avant la lettre“ - Urmuzovy „antiprózy“: Pagini bizare. Manifesty a literární tvorba v avantgardních časopisech „Contimporanul“, „Integral“, „Urmuz“, „unu“.

2. Podoby modernistické poezie (ukázky). Ion Minulescu: Romanţe pentru mai târziu; George Bacovia: Plumb; Lucian Blaga: Poemele luminii; Tudor Arghezi: Cuvinte potrivite; Ion Barbu: Joc secund.

3. Tradicionalismus v manifestech („Gândirea) a v poezii (Nichifor Crainic).

4. Zobrazení rumunského venkova a města v meziválečném románu (úryvky). Liviu Rebreanu: Ion; Mihail Sadoveanu: Baltagul; Cezar Petrescu: Calea Victoriei.

5. Psychologická introspekce a svět obsesí. Camil Petrescu: Ultima noapte de dragoste,întîia noapte de război; Gib I. Mihăescu: La Grandiflora (úryvky).

6. Mytologie a fantastično v novelistice. Mircea Eliade: Domnişoara Cristina; Şarpele (úryvky).

7. Obroda poezie v tvorbě generace

60. let - Nichita Stănescu, Marin Sorescu, Ana Blandiana (výběr z básní).

8. Nový pohled na historii

20. století - Zaharia Stancu, George Călinescu, Marin Preda, Titus Popovici (úryvky z románů Şatra, Bietul Ioanide, Moromeţii a z novely Moartea lui Ipu).

9. Povídková tvorba generace

60. let ve znamení mytologie a magického realismu (úryvky). D. R. Popescu: Duios Anastasia trecea; Fănuş Neagu: Dincolo de nisipuri.

10. Tematická a tvarová rozmanitost prózy generace

80. let (úryvky). Mircea Cărtărescu: Nostalgia; Petru Cimpoeşu: Simion liftnicul.

11. Podoby poválečného dramatu (úryvky). Filozofická parabola - Marin Sorescu: Iona. Současné drama - Gianina Cărbunariu: Kebab.

12. Literatura rumunského poválečného exilu. Próza - Mircea Eliade: La Ţigănci; Petru Popescu: Întoarcerea; Norman Manea: Întoarcerea huliganului. Publicistika - Virgil Ierunca: Fenomenul Piteşti.

13. Historie stará i nedávná (úryvky z historiografie a z memoárů). Lucian Boia: România, ţară de frontieră a Europei; Doina Jela: Această dragoste care ne leagă; Lena Constante: Evadarea tăcută.

Anotace

Seminář obsahově navazuje na přednášky z dějin rumunské literatury 20. století. V první polovině semináře se studenti seznámí s texty význačných meziválečných básníků a prozaiků, kteří náležejí buď ke směřování modernistickému, anebo tradicionalistickému, a v souhrnu představují tematickou originálnost a žánrovou pestrost meziválečné literatury.

Druhá polovina semináře je věnována textům charakterizujícím vývoj poválečného písemnictví od oficiálního socialistického realismu přes kritickou literaturu s pseudohistorickým či alegorickým zaměřením až po nástup postmoderny a synchronizaci s dobovými evropskými proudy po r. 1989. Vybrané ukázky budou čteny v originále a analyzovány prostřednictvím znalostí z literární teorie.