1. Bibliografický přehled: literárněhistorické monografie a slovníky k období od r. 1944 po současnost. 2.
Vývoj poezie. Druhá vlna rumunského surrealismu. "Epická" a "objektivní“ poezie konce 40. let.
Obroda poezie v tvorbě generace 60. let - Nichita Stănescu, Marin Sorescu, Ana Blandiana, Ioan Alexandru. 3. Nonkonformnost a existenciální témata v poezii 70. let - Ileana Mălăncioiu, Cezar Ivănescu, Mircea Dinescu.
Postmoderní rysy v tvorbě generace 80. let ("optzecişti") - Mircea Cărtărescu, Florin Iaru, Liviu Antonesei, Nichita Danilov a generace následující („nouăzecişti” a „douămiişti”). 4. Vývoj prózy.
Nová tvorba autorů předválečného období - Mihal Sadoveanu, Camil Petrescu. Romány 50. let usilující o nový pohled na historii 20. století - Zaharia Stancu, George Călinescu, Marin Preda, Titus Popovici. 5.
Povídková tvorba generace 60. let ve znamení mytologie a magického realismu - D. R.
Popescu, Fănuş Neagu. Romány 70. let: společenská kritika nedávné minulosti - Alexandru Ivasiuc, Paul Georgescu, Constantin Ţoiu; symbolika a alegorie - Laurenţiu Fulga, Anatol E.
Baconsky; současná tematika - Petru Popescu. 6. Tematická a tvarová rozmanitost prózy generace 80. let - Mircea Cărtărescu, Ioan Groşan, Ştefan Agopian, Petru Cimpoeşu. 7.
Podoby dramatu. Realistické, sociální a historické drama - Horia Lovinescu, Lucia Demetrius.
Filozofické drama a parabola - Marin Sorescu, Ion Băieşu. Absurdní drama - Matei Vişniec.
Současní divadelní autoři: Gianina Cărbunariu, Gabriel Pintilei, Lia Bugnar. 8. Esejistika a kritika.
Literární historie: George Călinescu, Nicolae Manolescu. Filozofie: Constantin Noica, Gabriel Liiceanu. Esejistika: H.-R.
Patapievici. 9. Historie stará i nedávná: Lucian Boia, Doina Jela.
Memo áry a vězeňská literatura - Nicu Steinhardt, Lena Constante. 10. Literatura rumunského poválečného exilu.
Prozaici: Mircea Eliade, Virgil Gheorghiu, Petru Dumitriu, Petru Popescu, Norman Manea, Dumitru Ţepeneag, Paul Goma, Bujor Nedelcovici. Básníci: Ion Caraion, Mihai Ursachi.
Publicisté: Virgil Ierunca, Monica Lovinescu, Sorin Alexandrescu. 11. Nejnovější díla z posledních let, vyvolávající diskuse a polemiky. 12.
Literární časopisy a festivaly. Udílení literárních cen. 13.
Překládání rumunské poválečné literatury do češtiny a její recepce v českém kulturním prostředí.
Přednáška v rumunštině navazující na předměty Rumunská literatura I a II má poskytnout studentům jednooborového studia základní vhled do rumunské literatury od r. 1944 do počátku 21. století. První část tohoto období, od konce 40. let po společenský převrat v prosinci 1989, lze charakterizovat jako nadvládu totalitní ideologie a moci nad literaturou; díla z tehdejší doby buď odpovídala direktivně prosazovanému schematismu, anebo se pomocí různých prostředků (symbolika, alegorie, narážky a odkazy) snažila o vymanění z pout
„socialistického realismu“, což se ve větší míře dařilo autorům tzv. generace šedesátých let. V 70. a 80. letech v souvislosti s diktátorským režimem N. Ceaušeska dochází opět k zesílení ideologického dohledu nad literaturou a uměním zejména v nacionalistickém směru, nicméně v téže době se začíná formovat i rumunský postmodernismus. Svržení komunistického režimu přináší obrodu a uvolnění literatury, v níž přestala platit dosavadní tabu. Domácí literatura se po dlouhém odloučení pozvolna propojuje s literárním exilem a znovu
(podobně jako po I. světové válce) se synchronizuje s kulturním děním v Evropě a ve světě.