Charles Explorer logo
🇨🇿

Lexikologie a syntax srbštiny

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS1000332

Sylabus

1. Syntax - základní pojmy, paradigmatické a syntagmatické vztahy, věta a výpověď, aktuální členění výpovědi, gramatická struktura věty.

2. Větné členy obligatorní, potencionální a fakultativní. Významově syntaktické a formálně syntaktické vztahy. Přísudek, valence a intence sloves, predikační kategorie.

3. Podmět, shoda přísudku s podmětem, vyjádření podmětu.

4. Předmět, příslovečné určení, přívlastek přístavek, doplněk. Vztahy mezi větnými členy.

5. Souvětí souřadná. Poměry mezi hlavními větami.

6. Souvětí podřadná, vedlejší věty podmětné, přísudkové, předmětné a přívlastkové, příslovečné a doplňkové.

7. Lexikologie, základní pojmy. Lexikální jednotka, formální a významová stránka. Základy jazykové sémiotiky, lexikální sémantika, složky lexikálního významu. Změny lexikálního významu, motivace jeho rozšiřování; lexikální metafory a metonymie. Polysémie.

8. Homonymie, typy homonym. Slovnědruhová konverze. Paronymie. Synonymie a antonymie, jejich typy. Hyperonymie, hyponymie a kohyponymie.

9. Obohacování slovní zásoby - slovotvorné způsoby a postupy. Slovotvorná motivace (slova motivující a motivovaná, slova značková a popisná). Fundační vztah (slova fundující a fundovaná).

10. Odvozování slov, odvozovací typy a podtypy; kritéria jejich klasifikace. Přejímání slov, cizí vlivy; hybridní výrazy, kalky.

11. Tvoření slov skládáním, kompozita vlastní a juxtapozice, tvoření kompozičně-derivační. Onomaziologické kategorie kompozit. Klasifikace kompozit podle vztahu jejich členů.

12. Abreviace; tvoření zkratek a zkratkových slov, multiverbizace a univerbizace.

13. Lexikografie jako teoretická i praktická disciplína. Popis slovní zásoby ve slovnících.

Anotace

Cílem přednášky a semináře v syntaktické části je seznámit studenty se syntagmatickými vztahy, strukturou a výstavbou věty a souvětí ve spisovné srbštině. V lexikologické části pak popsat základní slovní inventář srbštiny, jeho uspořádání, hierarchizaci, kvantitativní vztahy, původ slov, poměr mezi slovy základními a odvozenými, formální prostředky a způsoby tvoření slov nových, využívání a vliv slov cizích.