1. Výběr textů z klasické prózy (kratší prózy). 2.
Výběr textů z publicistiky 19. stol. (Ch. Botev). 3.
Výběr textů z vědecké prózy 19. stol. (M. Drinov). 4.
Výběr textů z prozaické moderny. 5. Výběr textů meziválečné publicistiky. 6.
Výběr textů z meziválečných vědeckých periodik (literární historie a teorie, jazykověda). 7. Výběr textů ze socialistického realismu. 8.
Výběr textů politických dokumentů socialistického období. 9. Výběr textů z poválečné historiografie (národní doktrína). 10.
Jazyk postmoderní prózy. 11. Jazyk tištěných masmédií po r. 1990 - konfrontace se socialistickým obdobím. 12.
Jazyk současné bulharské jazykovědy a literární vědy. 13. Neologie a substandardní prvky ve sféře kulturní komunikace (slovní zásoba masmédií).
Student absolvuje seminář v návaznosti na zvolený areálový jazyk A (bulharština, slovinština, chorvatština, srbština). Kurz
"Čtení a analýza textů ze zvoleného areálového jazyka" se opírá o teoretické poznatky jazyka (především morfologickou, syntaktickou a lexikální rovinu) a je zaměřený na interpretaci a produkci odborných komunikátů. Předmět předpokládá zvládnutí terminologie odborného stylu na základě analýzy a interpretace konkrétních textů z oblasti humanitních věd, ekonomie a práva. Cílem výuky je rozvíjení samostatného jazykového projevu studentů s ohledem na jejich studijní či profesní zaměření. Analýza textů bude probíhat ve skupinách a samostatně. Ke každému textu budou připravena cvičení
(lexikální, gramatická, stylistická). Text slouží jako východisko k diskusi na téma spojené s problematikou související s určitým druhem textu. Další etapa práce je samostatná příprava textů studenty pro potřeby analýzy podle vlastního výběru.