1. Kulturní a duchovní vývoj ve druhé polovině 19. století a začátku 20. století. 2.
Disonance a abnormalita: nástup nové generace. 3. Moderna jako problém otevírání se světu.
Moderna, její kulturní modely a její středoevropský charakter. 4. Představitelé moderny v literaturách jihoslovanských národů. 5.
První světová válka a krize evropské civilizace. 6. Nástup avantgardy.
Význam a definice avantgardy. Avantgardní manifesty. 7.
Zenitismus. Fenomén Srečka Kosovela.
Srbští nadrealisté. Miroslav Krleža avantgardista.
Spojení s Evropou, spojení s Ruskem. Avantgardisti a jejích levicová orientace. 8.
Expresionismus jako umělecký problém a jeho estetika. Proměny žánrů u expresionistů. 9.
Obrat k nové realitě v třicátých letech. 10. Začátky dramatiky v literaturách jihovýchodní Evropy. 11.
Literární vývoj po druhé světové válce. Socialistický realismus. 12.
Stručný nástin vývoje jihoslovanských literatur po druhé světové válce: demontáž oficiální ideologie a postupné kanonizování uměleckých forem. Fenomén Goli otok v jihoslovanských literaturách. 13. Poválečná próza.
Poválečná dramatika. Poválečná poezie.
Přelom v šedesátých letech.
Cílem přednášky je seznámit posluchače s vývojem a proměnami literatur jihovýchodní Evropy v první polovině 20. století.
Přednáška se zaměří na nástup moderny v období krize modernity, kterému předcházela krize selhání pozitivistických teorií pokroku, krize kultury, civilizace, morálky a religiozity v evropském kontextu. Nastíní se hlavní filozofické proudy na začátku 20. století. Vývoj modernismu sledujeme od novoromantismu přes dekadenci a secesi a symbolismu až k nástupu avantgardy v umění a literatuře. Avantgarda nás bude zajímat jako program nového umění v celoevropském uměleckém kontextu. V tomto kontextu se výuka zaměřuje na fenomén slovinské, chorvatské a srbské avantgardy a jejich propojenosti.
Výrazné je i téma expresionismu, jako jednoho z uměleckých vrcholů 20. století v tomto areálu. Zvláštní pozornost bude věnovaná třicátým letům v literatuře, které znamenají návrat k realismu a kde se už řeší problémy socrealismu. Ve výkladu bude dále objasněn vývoj jihoslovanských literatur po druhé světové válce, zvlášť otázka ideologie; budou nás zajímat i proměny žánrů v dramatice, próze a poezii. Zvláštní pozornost bude věnována šedesátým letům jako období přelomu v jihoslovanských literaturách, které znamenají přechod k intimismu a novým poetikám obecně, nástup existencialismu a literatury absurdna.