Cílem přednášky je seznámit posluchače s vývojem a proměnami literatur jihovýchodní Evropy v první polovině 20. století.
Přednáška se zaměří na nástup moderny v období krize modernity, kterému předcházela krize selhání pozitivistických teorií pokroku, krize kultury, civilizace, morálky a religiozity v evropském kontextu. Nastíní se hlavní filozofické proudy na začátku 20. století. Vývoj modernismu sledujeme od novoromantismu přes dekadenci a secesi a symbolismu až k nástupu avantgardy v umění a literatuře. Avantgarda nás bude zajímat jako program nového umění v celoevropském uměleckém kontextu. V tomto kontextu se výuka zaměřuje na fenomén slovinské, chorvatské a srbské avantgardy a jejich propojenosti.
Výrazné je i téma expresionismu, jako jednoho z uměleckých vrcholů 20. století v tomto areálu. Zvláštní pozornost bude věnovaná třicátým letům v literatuře, které znamenají návrat k realismu a kde se už řeší problémy socrealismu. Ve výkladu bude dále objasněn vývoj jihoslovanských literatur po druhé světové válce, zvlášť otázka ideologie; budou nás zajímat i proměny žánrů v dramatice, próze a poezii. Zvláštní pozornost bude věnována šedesátým letům jako období přelomu v jihoslovanských literaturách, které znamenají přechod k intimismu a novým poetikám obecně, nástup existencialismu a literatury absurdna.