Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do literárněvědné balkanistiky a dějiny starých literatur areálu (do konce 18. stol.)

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS100081

Sylabus

1. Úvod do studia literatur jihovýchodní Evropy staršího období, vymezení pojmu národní a regionální literatury. Periodizace literárního a kulturního vývoje jihovýchodní Evropy do národního obrození. Bibliografie kurzu a kritická vydání pramenů.

2. Překladová literatura v areálu jihovýchodní Evropy a její význam pro rozvoj místních literatur a místní kultury. Byzantské a latinské vlivy v prostoru jihovýchodní Evropy.

3. Vznik slovanského písemnictví. Nejstarší staroslověnské památky. Vlivy cyrilometodějské misie. Literatura Prvního bulharského carství.

4. Literatura středověkého srbského a černohorského státu. Přesun center v rámci srbského prostoru; latinské a byzantské vlivy v srbské středověké kultuře.

5. Chorvatská a slovinská literatura vrcholného středověku; latinská a staroslověnská tradice v chorvatském jazykovém prostoru a jejich vzájemný vztah.

6. Evropské kulturní impulsy pro civilizační vývoj katolické oblasti jihovýchodní Evropy. Projevy humanismu a renesance; latinsky a chorvatsky psaná humanistická literatura, počátky renesanční literatury v Dalmácii a Dubrovníku. Rozkvět chorvatské renesanční literatury a proměny její žánrové struktury.

7. Literární vývoj a rukopisné a tištěné památky starého rumunského písemnictví.

8. Bulharská literatura a kultura Druhého bulharského carství. Formování a literární činnost trnovské literární školy; její duchovní kořeny a regionální

1. souvislosti její činnosti. Doznívání vlivů trnovské literární školy v srbském prostředí.

9. Zrod albánského písemnictví, vlivy italských států a černohorsko-srbského prostředí.

10. Kulturní a sociální proměny slovinského a chorvatského prostoru v

18. století; slovinské a chorvatské země a evropský myšlenkový kontext (pod vlivem racionalismu a osvícenství). Chorvatská a slovinská literatura

18. století.

11. Literatury pravoslavného Balkánu v období osmanské nadvlády (15.-18. století). Literární styly osmanského písemnictví.

12. Literatury jihovýchodní Evropy na prahu národního obrození.

Anotace

Cílem přednášky je seznámit studenty s vývojem literatur jihovýchodní Evropy od počátků středověkého písemnictví až do období baroka a příprav tzv. národních obrození a nástupu romantismu. Během přednášky bude aplikován chronologický pohled a pozornost soustředěna na albánské, bulharské, srbské, chorvatské, rumunské a slovinské jazykové prostředí. Přednáška je zaměřena tak, aby studenty uvedla do základních problémů literárního a kulturního vývoje jihovýchodní Evropy a jeho periodizace. Proměny literárního diskursu budou zasazeny do

širších kulturních souřadnic doby a do souvislostí s civilizačním vývojem sousedních oblastí (Byzanc, Itálie,

Rusko). Literární vývoj areálu bude interpretován jako výsledek vzájemného působení a průniku domácího kulturního zázemí (včetně folkloru) a cizích vlivů, které přicházely jak z oblasti byzantské vzdělanosti, tak i ze západní

Evropy. Literární vývoj uvnitř jednotlivých prostředí bude vykládán a analyzován v širším kulturním a sociálním rámci a s ohledem na další oblasti areálového studia (především na jazyk a dějiny). Součástí výkladu jsou i texty literárních památek náboženského a světského charakteru, sledován je postupný zrod a vývoj uměleckých textů.