Charles Explorer logo
🇬🇧

Morphology of Croatian Language

Class at Faculty of Arts |
AJS2000080

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Současná norma spisovného chorvatského jazyka a okolnosti jejího vzniku. Jazyk jako systém a standard - vymezení pojmů. Názory chorvatských a zahraničních lingvistů na postavení a normu chorvatského jazyka.

2. Hláska a foném. Tvorba hlásek, jejich vlastnosti a dělení. Pravidla distribuce fonémů.

3. Fonologicky podmíněné alternace (asimilace znělosti a asimilace místa tvorby, ztráta souhlásek). Morfologicky a slovotvorně podmíněné alternace (pohybné samohlásky, přehláska, rozšíření kmene, vokalizace).

4. Palatalizace, sibilarizace, jotace, alternace souhláskových skupin, alternace -ije/-je/-e/-i.

5. Prozodický systém spisovné chorvatštiny: distribuce přízvuků s ohledem na jejich délku a intonaci, nepřízvučná délka, větný přízvuk; Tendence ve vývoji přízvuku současné chorvatštiny (úvahy o změně prozodické normy).

6. Morfologie - základní pojmy. Slovní druhy. Podstatná jména: klasifikace, mluvnické kategorie, dělení podle rodů a kmenů, deklinace.

7. Přídavná jména: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace složených a jmenných tvarů, stupňování, přivlastňovací přídavná jména.

8. Slovesa: klasifikace, mluvnické kategorie, konjugace. (Tvary sloves: infinitiv, prézens, imperativ, perfektum, pluskvamperfektum, aorist, imperfektum).

9. Slovesa: (futurum I a II, kondicionál I a II, příčestí, přechodníky).

10. Zájmena: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace zájmen.

11. Číslovky: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace. (Číslovky základní, řadové, násobné, druhové).

12. Příslovce (klasifikace, stupňování). Předložky (klasifikace, význam, užití).

13. Spojky. Částice. Citoslovce.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je koncipován jako přednáška a seminář. Cílem přednášky je seznámit studenty s morfologií současné spisovné chorvatštiny ve srovnání s morfologií současné češtiny.

Součástí výkladu bude chorvatské, české a latinské názvosloví a paralelní pohled na morfologii v pojetí chorvatské a české jazykovědy. Přednášky jsou orientovány především na morfologickou typologii, obecnou charakteristiku slovních druhů, morfologických kategorií a morfologické paradigmatiky, zahrnují ovšem i nezbytný úvod do fonologie.

Teoretický výklad vede k pochopení morfologického systému chorvatštiny, uvědomění si shod a rozdílů oproti systému češtiny a využití těchto poznatků k praktickému zvládnutí cizího jazyka. Cílem semináře je aplikace teoretických poznatků morfologie na konkrétním jazykovém materiálu současné chorvatštiny.

Kromě schopnosti určit probírané mluvnické kategorie je procvičováno i aktivní tvoření a správné užití příslušných slovních tvarů.