Charles Explorer logo
🇨🇿

Synchronní struktura areálového jazyka I (slovinština)

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS200027

Sylabus

1. Zvuková stránka jazyka. Fonetika a fonologie. Transkripce. Fyziologické aspekty fonetiky. Akustické aspekty fonetiky. Funkční aspekty fonetiky.

2. Fonologický systém slovinštiny. Vokalický systém slovinštiny (samohlásky podle artikulace, akustických charakteristik a distribuce; typologie samohlásek (přízvučné, nepřízvučné, dlouhé, krátké). Psaní samohlásek: vztah mezi písmeny a samohláskovými fonémy. Redukce samohlásek. Kombinatorika samohlásek.

3. Slovinské spisovné sonory. Artikulační a akustická charakteristika sonor, varianty sonor. Vztah mezi písmeny a sonorními fonémy a jejich pozičními variantami.

4. Slovinské spisovné souhlásky. Místo a způsob artikulace; třídění podle způsobu a místa tvoření, znělostí, nosovostí; základní klasifikace, popis souhlásek, varianty fonémů, charakteristiky hláskových spojení. Vztah mezi písmeny a fonémy a jejich pozičními variantami.

5. Současné hláskové alternace.

6. Zvukové formy jazyka. Slovní přízvuk a jeho typologie; charakteristiky dynamického a melodického přízvuku; místo přízvuku a jeho typologie, slova bez přízvuku a slova s více přízvuky; věta a větná intonace. Spisovná výslovnost: norma a kodifikace; odchylky ve výslovnosti; výslovnost slov přejatých.

7. Obecná charakteristika morfologického systému současné slovinštiny.

8. Obecná charakteristika slovních druhů: třídění, gramatické kategorie, tvarosloví, užívání tvarů, tvoření slov (ve srovnání s češtinou).

9. Jména (podstatná, první část zájmen) a jejích popis: gramatické kategorie, způsoby deklinace, přízvuk a jeho místo. Funkce jmen jako větných členů.

10. Jména (přídavná, druhá část zájmen, číslovky) a jejích popis: gramatické kategorie, způsoby deklinace, konjugace, přízvuk a jeho místo. Funkce jmen jako větných členů.

11. Konfrontační popis slovesa ve srovnání s češtinou.

12. Příslovce a predikativ, popis ve srovnání s češtinou: typologie, funkce, význam.

13. Slova neohebná (s modifikační funkcí: předložky, spojky se syntax. funkcí: citoslovce, částice) ve srovnaní s češtinou: typologie, funkce, význam.

Anotace

Cílem přednášky, která probíhá ve čtyřech realizacích podle zvoleného areálového jazyka A (bulharština, slovinština, srbština, chorvatština), je prezentovat základní problematiky fonetického, fonologického a morfologického (tvaroslovného) systému areálových spisovných jazyků. Prezentují se základní otázky hláskosloví, vztah fonetiky a fonologie, inventář hlásek a jejich kombinatorika, stavba slabiky a prozodické vlastnosti, principy ortoepické výslovnosti a poměr mezi fonetickým a ortografickým systémem.

Morfologické přednášky se orientují na vymezení morfologie v rámci jazykových rovin, morfologickou typologii, obecnou charakteristiku slovních druhů, morfologických kategorií a morfologické paradigmatiky. Probírají se specifické otázky tvarosloví jednotlivých slovních druhů.