1. Specifika církevněslovanského jazyka chorvatské redakce a jeho poměr k národnímu jazyku. 2.
Periodizace vývoje srbsko-chorvatského jazykového areálu a jeho dialekty (11.-18. století). 3. Historická mluvnice chorvatštiny - přestavba fonologického systému (srbské a chorvatské hláskoslovné procesy, metatonie, vznik přízvučných intonací a jejich odraz v dialektech). 4.
Historická mluvnice chorvatštiny - specifika vývoje deklinace jmenného systému. 5. Historická mluvnice chorvatštiny - specifika vývoje konjugace sloves. 6.
Historická mluvnice chorvatštiny - specifické jevy vývoje syntaktické struktury. 7. Historická mluvnice chorvatštiny - vývoj jazyka v čakavských dialektech. 8.
Historická mluvnice chorvatštiny - vývoj jazyka v kajkavských dialektech. 9. Historická mluvnice chorvatštiny - vývoj jazyka ve štokavských dialektech. 10.
Ilyrismus a problémy formování srbochorvatského spisovného jazyka. 11. Rozdíly spisovného srbského a spisovného chorvatského jazyka (důsledky odlišného geopolitického vývoje v hláskosloví, mluvnici a lexiku). 12.
Problematika chorvatského purismu od 19. stol. do konce 20. stol. 13. Nejnovější vývojov é tendence spisovné chorvatštiny.
Předmět je koncipován jako úvod do studia historických fází národního jazyka (chorvatštiny) s ohledem na specifický vývoj obou oblastí srbsko-chorvatského jazykového areálu (přihlíží se k jazykovému vývoji jednotlivých dialektů, vztahu k církevněslovanskému písemnictví apod.). Pozornost je věnována také přehledu dějin formování obou národních jazyků.
Cílem předmětu je rozšířit teoretické znalosti struktury studovaného jazyka o diachronní aspekt, přičemž pozornost se koncentruje na vznik a vývoj klíčových rysů, typických pro současný stav obou spisovných jazyků. Semináře jsou zaměřeny na praktickou analýzu starých srbských či chorvatských památek a poskytují návod, jak vykládat specifické jevy historického vývoje obou spisovných jazyků.