1. Úvodní přednáška; seznámení s programem kurzu a doporučenou studijní literaturou. 2. Základní etapy literárního vývoje jihovýchodoevropského prostoru od středověku do konce 18. století v konfrontaci s periodizací kulturních dějin Evropy. 3.
Překladová literatura v jihovýchodoevropském prostředí; její vliv na formování literatur a kultury regionu. 4. Vliv antické tradice na formování písemnictví a literatur jihovýchodní Evropy. 5.
Problematika identity středověkého autora; identifikace se zemí, jazykem a náboženstvím. 6. Představa ideálního vládce v literaturách a písemnictví jihovýchodní Evropy a její souvislosti s byzantským a západoevropským středověkým písemnictvím. 7.
Koncept svatosti v literaturách jihovýchodní Evropy v kontextu byzantské a západokřesťanské tradice. 8. Písemnictví a literatury jihovýchodní Evropy a snahy o reformu církve v evropském a areálovém kontextu. 9.
Tematika herezí v písemnictví a literaturách jihovýchodoevropského areálu v evropském a areálovém kontextu. 10. Odraz událostí evropských dějin a evropského duchovního vývoje v literaturách jihovýchodní Evropy. 11.
Pojetí monarchické moci v písemnictví a literatuře jihovýchodní Evropy. 12. Počátky národního obrození v jihovýchodoevropských literaturách a jeho evropský kontext. 13.
První etapa národního obrození a formování národní identity v literaturách jihovýchodní Evropy.
Předmět, který má formu přednášky, navazuje, dále rozvíjí a prohlubuje základní přehled o literárně-kulturním vývoji areálu jihovýchodní Evropy, získaný studenty v předcházejícím studiu. Cílem předmětu je seznámit posluchače s hlavními etapami vývoje literatur studované oblasti od vzniku písemnictví až do konce 18. století, které je charakterizováno vlivem klasicismu a osvícenských myšlenek a pro většinu národních prostředí pak počátkem procesu národního obrození. Při koncipování přednášky bude upřednostňováno tematické uspořádání materiálu na úkor chronologického přístupu. Při volbě přednáškových okruhů budou zdůrazňovány literární fenomény, které svými zdroji a významem přesahují hranice jednotlivých národních prostředí a národních kultur a u nichž lze vysledovat zřetelnou souvislost s evropským vývojem
(západní a střední Evropa, Byzanc). Interpretace písemnictví a literatury jihovýchodoevropského areálu staršího období poskytne klíč k pochopení základních souřadnic myšlenkového světa středověkého a raně novověkého autora. Součástí programu přednášky bude otázka vztahu předobrozeneckých autorů k domácí historické tradici a s tím související problematika kontinuity a diskontinuity literárního a kulturního vývoje. Budou sledovány proměny základních pojmů, které tvoří základ identifikace středověkého a raně novověkého autora prostřednictvím víry, jazyka nebo teritoria (např. vládce, země, spravedlnost, víra, svatost a jiné). Absolvent předmětu bude schopen literární vývoj jihovýchodní Evropy interpretovat v souvislostech s evropských duchovním a kulturním děním a nahlížet středověké a raně novověké písemnictví a literaturu v areálové perspektivě.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.