1. Indoevropské jazyky (teorie o původu indoevropských jazyků; hláskoslovná a gramatická struktura indoevropštiny a její odraz ve slovanských jazycích).
2. Vydělování jednotlivých skupin indoevropských jazyků, proces formování protoslovanštiny.
3. Otázka baltoslovanské jazykové jednoty.
4. Raná fáze hláskoslovného vývoje praslovanštiny.
5. Mladší fáze hláskoslovného vývoje praslovanštiny.
6. Morfologická a syntaktická struktura praslovanštiny.
7. Důsledky hláskoslovných procesů praslovanštiny na její morfologickou strukturu.
8. Postupný rozklad praslovanské jazykové jednoty.
9. Proces formování společné slovní zásoby praslovanštiny a její odraz v současných slovanských jazycích.
10. Vývoj prozodických prostředků praslovanštiny a proces štěpení praslovanštiny na jednotlivé skupiny slovanských jazyků.
11. Obecná jazyková charakteristika západoslovanských jazyků.
12. Obecná jazyková charakteristika jihoslovanských jazyků.
13. Obecná jazyková charakteristika východoslovanských jazyků.
Cílem předmětu je uvedení do základních jevů obecné slovanské jazykovědy z diachronního hlediska. Přednáška si klade za cíl jednak zasadit slovanské jazyky do struktury indoevropsk ých jazyků (v komparaci s neslovanským materiálem ukázat na základní společné rysy indoevropských jazyků a zdůraznit zvláštnosti slovanské jazykové skupiny).
V další fázi budou studenti seznámeni s vývojovými tendencemi slovanských jazyků (společné jevy, specifické jevy jazykových skupin či areálů, odlišnosti jednotlivých spisovných jazyků). Předmět si klade za cíl popsat jazykový vývoj od indoevropštiny, přes praslovanštinu až do konstituování staroslověnštiny (hláskosloví, morfologie, syntax, lexikologie).
Současně s tím posluchači získají základy konfrontační slovanské jazykovědy. Paralelně s touto přednáškou probíhá také předmět k základům staroslověnského jazyka, v němž budou jednotlivé jevy systematicky procvičeny, a navazuje na něj úvod do historické mluvnice a dějin studovaného areálového jazyka.