Charles Explorer logo
🇨🇿

Historiografie jihovýchodní a východní Evropy

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS5000073

Sylabus

1. Úvodní přednáška a seminář; seznámení s programem kurzu a doporučenou studijní literaturou; základní etapy vývoje historické vědy v prostoru jihovýchodní a východní Evropy od středověku do konce 20. století. 2. Středověké a raně novověké dějepisectví jihovýchodní Evropy; analýza vybraného textu. 3.

Středověké a raně novověké dějepisectví východní Evropy; analýza vybraného textu. 4. Počátky novodobé vědecké historiografie a dějepisectví jihovýchodní Evropy 19. století; analýza vybraného textu. 5.

Počátky novodobé vědecké historiografie a dějepisectví východní Evropy 19. století; analýza vybraného textu. 6. Základní osobnosti a historiografické školy jihovýchodní Evropy 20. století; analýza vybraného textu. 7.

Základní osobnosti a historiografické školy východní Evropy 20. století; analýza vybraného textu. 8. Aktuální trendy v historické vědě jihovýchodní a východní Evropy; analýza vybraného textu. 9.

Aktuální trendy v historické vědě východní Evropy; analýza vybraného textu. 10. Vědecký zájem o dějiny jihovýchodní Evropy v západní Evropě a USA; analýza vybraného textu. 11.

Vědecký zájem o dějiny východní Evropy v západní Evropě a USA; analýza vybraného textu. 12. Česká (československá) historiografie o jihovýchodní Evropě; analýza vybraného textu. 13. Česká (československá) historiografie o východní Evropě; analýza vybraného textu.

Anotace

Předmět má formu přednášky kombinované se seminářem. Jeho cílem je seznámit posluchače se základními vývojovými etapami historiografie a historického myšlení jihovýchodní a východní Evropy od raně středověkého dějepisectví až po aktuální směry a osobnosti historické vědy.

Pozornost bude zaměřena zejména na počátky novodobého vědeckého dějepisectví, proměny historických metod během 19. a 20. století, včetně vědeckého paradigmatu postmoderní historiografie. Dějiny historiografie v zemích jihovýchodní a východní Evropy budou zasazeny do kontextu vývoje historické vědy v západní Evropě i ve Spojených státech.

Zmíněna budou metodologicky a faktograficky relevantní díla o dějinách jihovýchodní a východní Evropy vznikající v prostředích, kde má podobné bádání bohatou tradici (Německo, Francie, Velká Británie, USA). Poslední okruh předmětu bude věnován problematice české historiografie zaměřené na oblast jihovýchodní a východní Evropy.

V rámci semináře budou účastníci vedeni ke čtení a samostatné analýze historických vědeckých prací; své poznatky budou prezentovat formou kratších referátů spojených s následnou diskusí. Výběr textů se bude řídit konkrétním odborným zaměřením a jazykovou vybaveností studentů.

Předmět je v celku navazujícího magisterského oboru koncipován jako metodologická průprava pro další studium zaměřené na historii jihovýchodní a východní Evropy a pro psaní závěrečné diplomové práce.