1. Bibliografický přehled: literárněhistorické monografie a slovníky k období od roku 1980 po současnost
2. Manifest postmodernismu a dílo básníka, prozaika a esejisty Mircei Cărturesca
3. Podoby rumunského postmodernismu v poezii – Florin Iaru, Alexandru Mușina, Liviu Antonesei, Traian T. Coșovei a Nichita Danilov
4. Podoby rumunského postmodernismu v próze – Ioan Groșan, Ștefan Agopian, Petru Cimpoeșu.
5. Historie stará i nedávná: Lucian Boia, Doina Jela. Memoáry a vězeňská literatura – Nicu Steinhardt, Lena Constante.
6. „Šuplíková literatura“ – I. D. Sârbu, A. Baconsky, A. Blandiana. Tvorba autorů starší generace: Gabriela Adameșteanu, Răzvan Petrescu, Ion Mureșan, Ioan S. Pop.
7. Drama po roce 1989: absurdní drama – Matei Vişniec. Současní divadelní autoři: Gianina Cărbunariu, Gabriel Pintilei, Lia Bugnar, Vlad Zografi.
8. Esejistika a kritika. Literární historie: Nicolae Manolescu, E. Negrici. Filozofie: Constantin Noica, Gabriel Liiceanu, Andrei Pleșu. Esejistika: H.-R. Patapievici.
9. Literatura rumunského poválečného exilu. Prozaici: Mircea Eliade, Virgil Gheorghiu, Petru Dumitriu, Petru Popescu, Norman Manea, Dumitru Ţepeneag, Paul Goma, Bujor Nedelcovici. Básníci: Ion Caraion, Mihai Ursachi. Publicisté: Virgil Ierunca, Monica Lovinescu, Sorin Alexandrescu.
10. Poezie po roce 2000: Claudiu Komartin, Simona Popescu, Răzvan Țupa.
11. Próza po roce 2000: realismus - Dan Lungu, Florin Lazărescu, fantastika – Răzvan Rădulescu, „malá historie“ – Filip Florian, Cristian Teodorescu, Varujan Vosganian.
12. Moldavská literatura: Aureliu Busuioc, Iulian Ciocan, Nicolae Rusu, Alexandru a Mihai Vakulovski, Dumitru Crudu.
13. Literární časopisy a festivaly. Udílení literárních cen. Překládání současné rumunské literatury do češtiny a její recepce v českém kulturním prostředí.
Předmět věnovaný současné rumunské literatuře navazuje na předměty Rumunská literatura I, II a III a má studentům magisterského studia poskytnout základní orientaci v současné rumunské literatuře. Logickým historickým mezníkem pro vymezení současné literatury je rok 1989, nicméně postmodernismus se v Rumunsku prosazoval již od 80. let a řada tehdy debutujících autorů dosáhla svých největších úspěchů v 90. letech a později, proto jim budou věnovány úvodní přednášky.
Svržení komunistického režimu znamená především konec cenzury a ideologických omezení. V 90. letech došlo k propojení domácí literatury s exilovými tvůrci a díly a k vydávání četných memoárů a dokumentů.
Rovněž v tomto období dochází k prolínání a vzájemnému ovlivňování literatury z Rumunska a Moldavské republiky. V poezii se pokusila o vymezení Generace 2000, jejíž jednotliví básníci se záhy rozešli.
V próze lze vysledovat několik tendencí – snahu šokovat a negativně se vymezovat proti realitě, realismus u spisovatelů z Moldavska a literaturu věnovanou identitě, paměti a nedávné minulosti.