Charles Explorer logo
🇬🇧

History of Slavonic and Balkan Studies

Class at Faculty of Arts |
AJS5000175

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1.      Historickosrovnávací metoda zkoumání jazyků a místo slovanských jazyků v ní. Josef Dobrovský (1753-1829) a ohlas jeho jazykovědných prací ve slovanském světě.   2.      Paleoslavistika jako svorník jazykovědné slavistiky do pol. 20 stol.

Univerzitní slavistika.   3.      Pozitivismus ve slovanské jazykovědě. Mluvnice současných jazyků a vznik kodifikace spisovných jazyků v 19. století.

Slovanská lexikografie v 19. století. Období individuálních kontaktů jazykovědců ve slovanském světě.   4.      Strukturalismus v jazykovědné slavistice (1. pol. 20. stol).

Jazykověda národního jazyka ve službách národního státu. Počátky vědeckých ústavů národních jazyků.

Vznik balkanistiky.   5.      Institucionalizovaná mezinárodní spolupráce v jazykovědné slavistice. Slovanské sjezdy – tradice do dnešních dnů.   6.      Počátky literárněvědné a folkloristicko-národopisné slavistiky – vznik disciplíny, počátky českého zájmu o slovanské literatury a lidovou slovesnost, zakladatelské dílo Josefa Dobrovského, Pavla Josefa Šafaříka a Františka Ladislava Čelakovského   7.      O tzv. slovanské vzájemnosti a nevzájemnosti – osobnost Jana Kollára a teoretický koncept kollárismu, kulturní akcent vzájemnosti, „problematičtí Poláci“ – rusofilství versus polonofilství, Mickewiczův kurs o slovanských literaturách.   8.      Od filologické metody k pozitivismu – význam Gebauerova semináře pro slovanská studia; pozitivistické srovnávací dějiny slovanských literatur Aleksandra Nikolajeviče Pypina; Adolf Černý a jeho Slovanský přehled (1898–1914); počátky „české školy literární komparatistiky“ (Jan Máchal, Jiří Polívka, Josef Karásek).   9.      Folkloristická a historická slavistika se zaměřením na jižní Slovany v 19. století – historici Josef Perwolf, Konstantin Jireček, Jaroslav Bidlo a František Hýbl; K.

J. Erben jako mytolog, slovanská činnost Boženy Němcové; kulturněhistorický přístup ke Slovanstvu u Čeňka Zíbrta.   10.  Odkaz 19. století v české a německé slavistice.

Otázka positivismu a realistického přístupu v české slavistice na přelomu 19. století. Vědecká dráha Matija Murka (1861–1952).

Rozbor jeho německé práce se zvláštním důrazem na jihoslovanské kultury a literatury. Vliv Jana Kollára na jeho myšlenky a otázka slovanské vzájemnosti.   11.  Matija Murko jako první profesor jihoslovanských jazyků a literatur na FF UK v letech 1920–1931.

Jeho pražská nástupní přednáška „O předchůdcích ilyrismu“. Neoillyrismus v jeho tvorbě.

Vědecké spisy v pražském období. Počátky zajmu o lidovou slovesnost.

Výzkumy jihoslovanských lidových písní.   12.  Jan Hanuš Machal (1839-1955) a jeho přehlední dějiny (Slovanské literatury) jako srovnávací monografie slovanských literatur. Metoda kritického realismu.

Literatura a kontext -  jeho pohled na jižní Slované. Vztah literatury a folkloru.   13.  Frank Wollman (1988- 1969) jako přední  český komparatista  a literárněvědný slavista 20. století.

Problematika literární vědy a literární teorie v jeho tvorbě. Téma: dramatika slovenského jihu.

Dějiny slavistiky a srovnávací dějiny slovanských literatur v jeho dílu. Kulturněhistorický přistup ke slovanským literaturám.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Slavisticky zaměřená přednáška obsáhne nástin dějin slovanské filologie (s důrazem na zájem české slavistiky o Jihoslovany) od vzniku oboru na konci 18. století do meziválečného období (1939). Vyučující si svá témata rozdělili do tří okruhů: první okruh přednášky se věnuje historii slovanské srovnávací jazykovědy a rozvoji výzkumu jednotlivých jazyků ve sledovaném období dotkne se též dějin balkanistiky; druhý okruh se zabývá literárněvědnou (částečně též folkloristickou a historickou) slavistikou v 19. století (od J.

Dobrovského, P. J. Šafaříka a J.

Kollára, přes A. Mickiewicze, F.

L. Čelakovského, K. J.

Erbena či K. Jirečka, po A.

N. Pypina, A. Černého a zakladatelské osobnosti „české školy literární komparatistiky“); 3. část navazuje na okruh předcházející a zabývá se odkazem předních českých slavistů první poloviny 20.

Století ( M. Murko, J.H.

Máchal, F. Wollman aj).