1. Současná jazyková situace. Strukturní a funkční model.
2. Postavení spisovného jazyka - Historický exkurs. Současná dynamika.
3. Krize vztahu? (K čemu je nám spisovná čeština?, Proč si Slováci pěstují slovenštinu?; Proč vzniká spisovná bosenština?).
4. Krize funkce? (Potřebujeme spisovnou češtinu?; Jak budeme psát svá vědecká pojednání? Lze podat žalobu v nespisovném jazyce? Jazyk reklamy).
5. Krize formy? (Mezi spisovnou běloruštinou a trasjankou, mezi spisovnou ukrajinštinou a suržikem, problém novořečtiny).
6. Krize stylu? (Jazyk masmédií, jazyk psaných médií).
7. Krize jazykové teorie? (Preskriptoři a deskriptoři v české jazykovědě; Kde najde spisovná bosenština svá specifika?).
8. Krize jazykové kultury? (jazyková výuka; jazykové vzory; nástroje jazykové kultury: spisovná albánština a její postavení na pomezí gegštiny a toskštiny).
9. Krize jazykové praxe? (Kdo umí spisovný jazyk? Kdo vyžaduje spisovný jazyk a komu překáží?: příklad současné albánštiny).
10. Jazyková politika v Moldavské republice (Mluví její obyvatelé moldavsky? Je v Moldavsku ruština úředním jazykem?).
11. Krize identity? (Mluví Ukrajinci ukrajinsky? Mluví Bělorusové bělorusky? Jak mluví Bosenci a jak Bosňáci?).
12. Rumunština v Podněstří a na Ukrajině (Tzv. moldavština jako prostředek rusifikace. Přístup ukrajinské vlády k rumunskojazyčné menšině.).
13. Krize národa - mýtus či realita?
Cílem přednášky je aplikace teorie spisovného jazyka Pražského lingvistického kroužku a jeho pokračovatelů na analýzu funkcí spisovného jazyka a aktuálních posunů jeho postavení v současné jazykové situaci. Předmětem přednášky je postavení jazyků areálu.
Ve výkladu se používá strukturního a funkčního (komunikačního) modelu spisovného jazyka na základě sociolingvistických parametrů. Fungování spisovného jazyka se uvádí do kontextu aktuální situace ve společnosti s cílem popsat vztah společnosti k vlastnímu spisovnému jazyku (v tomto návrhu s použitím výchozího pojmu krize).
Výchozím materiálem je čeština, srovnávaným materiálem jsou další areálové jazyky, přičemž různé teze jsou dokládány příklady vždy jen z některého z nich. Přednáška se soustřeďuje především na balkánskou problematiku, ale zapojuje též v ýchodoevropské a české prostředí.