V LS ak. roku 2021/2022 předmět není rozvrhován do pravidelné výuky, ale bude realizován formou praktického výcviku. Studenti mohou předmět realizovat buď účastí na některém z organizovaných terénních výjezdů Ústavu etnologie FF UK, samostatným terénním výzkumem (s pravidelnými konzultacemi a vedením ze strany pedagogů), nebo jako praxe v Muzeu „Ostrov lidových krojů“. Základní přehled témat, s nimiž se během Terénního výzkumu seznámíme:
1. Zpracování podkladů pro terénní výzkum, studium odborných textů.
2. Výběr tématu a formulace výzkumného problému.
3. Etika terénního výzkumu.
4. Základní techniky používané při výzkumu: pozorování, rozhovor.
5. Nácvik pozorování a rozhovoru v terénu.
6. Nácvik vizuálních metod v terénu.
7. Reflexe vlastní pozice v terénu, kulturní šok.
8. Reflexe a zpracování vlastních etnografických dat.
9. Publikování, odborný text, výzkumný projekt.
Cílem předmětu je seznámit studenty s celým procesem etnografického výzkumu coby základním pilířem antropologické práce a původním kulturně-antropologickým příspěvkem k obecnému paradigmatu společenských věd. Kromě nabytí konceptuálních a metodologických kompetencí spojených s tvorbou a realizací terénního výzkumu je předmět zaměřen především na praktickou dovednost realizace vlastních projektů terénních výzkumů, a to od volby tématu, resp. formulace výzkumného problému, přes volbu odpovídajících technik a postupů, až po samotný vstup a práci v terénu.
Nedílnou součástí, resp. závěrem bude rovněž vyhotovení etnografického textu na základě realizovaného šetření. Plánovaný termín výjezdu je v období duben–květen.