1. Specifika církevněslovanského jazyka srbské redakce a jeho poměr k národnímu jazyku. 2.
Periodizace vývoje srbsko-chorvatského jazykového areálu a jeho dialekty (11.-18. století). 3. Historická mluvnice srbštiny - přestavba fonologického systému (hláskoslovné procesy srbského a chorvatského jazykového areálu, metatonie, vznik přízvučných intonací a jejich odraz ve štokavských dialektech). 4.
Historická mluvnice srbštiny - specifika vývoje deklinace jmenného systému. 5. Historická mluvnice srbštiny - specifika vývoje konjugace sloves. 6.
Historická mluvnice srbštiny - specifické jevy vývoje syntaktické struktury. 7. Jazyková dichotomie spisovné srbštiny v 15.-17. století. 8.
Slavenosrbský jazyk 18. století. 9. Srbský jazyk 1. poloviny 19. století a činnost Vuka Stefanoviće Karadžiće. 10.
Problémy formování srbochorvatského spisovného jazyka (2. polovina 19. století a počátku 20. století). 11. Proces utváření srbochorvatského spisovného jazyka v letech 1918-1991. 12.
Rozdíly srbského a chorvatského spisovného jazyka (důsledky odlišného geopolitického vývoje v hláskosloví, mluvnici a lexiku). 13. Nejnovější vývojov é trendy spisovné srbštiny.
Cílem předmětu je rozšířit teoretické znalosti struktury studovaného jazyka o diachronní aspekt a naučit studenty vnímat fungování dynamiky v jazykovém vyjadřování. Předmět je koncipován jako průřez nejdůležitějšími rysy ve vývoji standardního areálového jazyka opírající se též o dialekty.
Jeho náplní je ucelený přehled vývoje jazyka z diachronní perspektivy s odkazy na jeho synchronní strukturu. Značný prostor je věnován diachronnímu popisu mluvnice z hlediska morfologického a syntaktického, což je doplněno i o poznatky z oblasti lexikologie a etymologie.