1. Levicové hnutí v Albánii před druhou světovou válkou.
2. Druhá světová válka a okolnosti vzniku Komunistické strany Albánie.
3. Projugoslávská orientace Albánie do roku 1948 - politická, ekonomická, kulturní spolupráce, posilování.
4. Roztržka s Jugoslávií a změna politické orientace - dopad roztržky na vnitropolitickou situaci v zemi. Roztržka s Jugoslávií ve světle albánských propagandistických materiálů, jak byla roztržka prezentována albánské veřejnosti?
5. Albánie jako pevný člen sovětského bloku, stabilizace Albánie na mezinárodní scéně, výstavba "nové Albánie". Vnitropolitický vývoj Albánie do konce
50. let
20. století.
6. Cesta k roztržce se SSSR a státy východní Evropy. Bukurešťský kongres 1960, Moskevský sjezd komunistických a dělnických stran - roztržka se SSSR 1960 a
1961.
7. Rorztžka se SSSR a změna politické orientace - dopad roztržky na vnitropolitickou situaci v zemi. Roztržka se SSSR ve světle albánských propagandistických materiálů.
8. Pročínská orientace Albánie a domácí politická a ekonomická situace, ztv. kulturní revoluce v Albánii v druhé polovině
60. let
20. století.
9. Roztržka s Čínou v druhé polovině
70. let
20. století, sebeizolace Albánie. Sebeprezentace Albánie jako jediné skutečně socialistické země. Ústava z roku
1976.
10. Období sebeizolace - politický a ekonomický vývoj v Albánii do smrti Envera Hoxhy v roce
1985.
11. Cesta ke kolapsu státu - vláda Ramize Alii a jeho dílčí reformy v kontextu rozpadu komunistického bloku v Evropě.
12. Albánská komunistická propaganda e její pilíře - kult osobnosti Envera Hoxhy, historický příběh Albánie, modernizace země. Komunistický internacionalismus vs. albánský nacionalismus (role kosovského problému v albánské propagandě), emancipace žen, militarizace společnosti.
13. Náboženská situace v socialistické Albánii.
Tento kurz se věnuje politickému, ekonomickému a kulturnímu vývoji v Albánii v letech 1944-1991, kdy byla u moci Komunistická strana Albánie, resp. Albánská strana práce.
Zaměřuje se na klíčové etapy historického vývoje Albánie, na které nahlíží i očima dobové albánské marxistické propagandy.