1. Úvod do lingvistické problematiky. Jazyk a jazykověda.
Jazyk a jeho funkce. 2. Dělení lingvistiky. Typy vědeckých metod.
Metodologie lingvistiky. 3. Základní lingvistické směry 19. století a 20. století. 4. Systémová lingvistika. Analýza komunik átů. Řečové jednotky a jejich třídění.
Jazykové jednotky. 5. Standardní deskriptivní koncepce: fonetika a fonologie, morfologie, slovotvorba, lexikologie a lexikografie, syntax. 6. Tzv. komunikačně-pragmatický obrat jako „změna paradigmatu“ v jazykovědě: pragmatika, teorie mluvních aktů, analýza rozhovorů, sociolingvistika, psycholingvistika a další tzv. pomezní lingvistické disciplíny. 7. Vyhledávání bibliografických zdrojů. 8. Korpusová lingvistika – budování a struktura jazykových korpusů. 9. Český národní korpus. 10. Paralelní korpus InterCorp. 11. Kvantitativní a kvalitativní interpretace korpusových výzkumů. 12. Vallex – vznik, teorie a praxe. 13. Prezentace praktických úkolů.
Předmět je koncipován jako úvod do metodologie popisu a studia jazyka na pozadí prohloubení dovedností o vývoji lingvistického myšlení, resp. o hlavních problémech a otázkách současné lingvistiky. Na základě různých přístupů jednotlivých lingvistických směrů budou řešeny konkrétní lingvistické problémy.