1. Základní literatura, charakteristika řecké architektury, materiál, technika, typy chrámových půdorysů.
2. Dórský řád.
3. Iónský a korintský řád.
4. Procvičení probraných t émat na základě materiálu ze sbírek a kreseb z publikací.
5. Počátky řeckých chrámů, vznik monumentální chrámové architektury, dórské chrámy
6.století př.Kr.
6. Archaické dórské chrámy Velkého Řecka.
7. Archaické iónské chrámy.
8. Dórské chrámy
5.století př.Kr.
9. Dórské chrámy
4.století př.Kr., tholoi.
10. Iónské chrámy klasického období.
11. Helénistická architektura.
12. Řecké veřejné stavby profánní.
13. Města a obytné domy.
14. Obytné domy.
15. Charakteristika římské architektury, architektonické řády, stavební techniky a materiály.
16. Půdorysy římských chrámů, typy římských veřejných staveb profánních.
17. Římská města a obytné domy (domus, villa).
18. Chrámová architektura republikánského období.
19. Chrámová architektura pozdně republikánského období.
20. Doba Augustova.
21. Julsko-klaudijské období a Flaviovci.
22. Traián.
23. Hadrián a antoninské období.
24. Severovci a ostatní
3.století po Kr.
25. Tetrarchie.
26. Pozdně antická architektura.
Přednáška se skládá z několika částí. V první části je podán přehled architektury (řecké, etruské a římské) a topografie antického světa, zejména nejdůležitějších lokalit (Athény, Řím, Olympie, Delfy, Pompeje atd.). Probírají se stavební techniky a materiály, články jednotlivých řádů, rozdíly mezi nimi, jejich vztah k architektonickým prvkům starších civilizací a změny v průběhu vývoje. Dále je podán přehled nejdůležitějších typů staveb, uspořádání antických měst a obytných domů.
Cílem druhé části přednášky je seznámit posluchače se způsobem života antického světa v jednotlivých obdobích a se zachovanými hmotnými památkami, které tento cíl ilustrují. Typy a vývojové změny, týkající se oděvu, vybavení příbytku, užívaného nářadí a nástrojů, výzbroje apod. s rozlišením na základě společenského postavení a možností jednotlivých vrstev, jsou dokumentovány a konfrontovány se způsobem jejich zobrazení na jiných uměleckých památkách (malířství nástěnné i vázové, reliéfy, volná plastika atd.).
Cílem třetí části je seznámit posluchače s technologickými postupy užívanými ve starověku, s jejich původem, případně vztahem k obdobným technikám ve starších civilizacích. Konkrétně je probírána výroba jednotlivých typů hliněných předmětů (keramika, terakotová plastika, lampy atd.), skla a výrobků kovových (bronz, zlato atd.) Jednotlivá témata jsou vykládána chronologicky, s ohledem na změny, které v technologických postupech nastávají v průběhu celého antického období a s případným vysvětlením původu těchto změn událostmi historickými a ekonomickými podmínkami v dané etapě. Výklad je provázen ukázkami nejcharakterističtějších produktů buď přímo ze sbírkových fondů nebo z reprodukcí. Pozornost je věnována rovněž popisu užívaných nástrojů a výkladu o postavení antických řemeslníků a umělců.