15. Charakteristika římské architektury, architektonické řády, stavební techniky a materiály. 16. Půdorysy římských chrámů, typy římských veřejných staveb profánních. 17. Římská města a obytné domy (domus, villa). 18. Chrámová architektura republikánského období. 19. Chrámová architektura pozdně republikánského období. 20. Doba Augustova. 21. Julsko-klaudijské období a Flaviovci. 22. Traián. 23. Hadrián a antoninské období. 24. Severovci a ostatní 3.století po Kr. 25. Tetrarchie. 26. Pozdně antická architektura.
Přednáška se skládá z několika částí. V první části je podán přehled architektury (řecké, etruské a římské) a topografie antického světa, zejména nejdůležitějších lokalit (Athény, Řím, Olympie, Delfy, Pompeje atd.). Probírají se stavební techniky a materiály, články jednotlivých řádů, rozdíly mezi nimi, jejich vztah k architektonickým prvkům starších civilizací a změny v průběhu vývoje. Dále je podán přehled nejdůležitějších typů staveb, uspořádání antických měst a obytných domů.
Cílem druhé části přednášky je seznámit posluchače se způsobem života antického světa v jednotlivých obdobích a se zachovanými hmotnými památkami, které tento cíl ilustrují. Typy a vývojové změny, týkající se oděvu, vybavení příbytku, užívaného nářadí a nástrojů, výzbroje apod. s rozlišením na základě společenského postavení a mo žností jednotlivých vrstev, jsou dokumentovány a konfrontovány se způsobem jejich zobrazení na jiných uměleckých památkách (malířství nástěnné i vázové, reliéfy, volná plastika atd.).
Cílem třetí části je seznámit posluchače s technologickými postupy užívanými ve starověku, s jejich původem, případně vztahem k obdobným technikám ve starších civilizacích. Konkrétně je probírána výroba jednotlivých typů hliněných předmětů (keramika, terakotová plastika, lampy atd.), skla a výrobků kovových (bronz, zlato atd.) Jednotlivá témata jsou vykládána chronologicky, s ohledem na změny, které v technologických postupech nastávají v průběhu celého antického období a s případným vysvětlením původu těchto změn událostmi historickými a ekonomickými podmínkami v dané etapě. Výklad je provázen ukázkami nejcharakterističtějších produktů buď přímo ze sbírkových fondů nebo z reprodukcí. Pozornost je věnována rovněž popisu užívaných nástrojů a výkladu o postavení antických řemeslníků a umělců.