Charles Explorer logo
🇬🇧

Collections of Antiquities in Czech Lands

Class at Faculty of Arts |
AKAV00013

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Antické importy v Čechách a na Moravě v době železné a v římském období. 2. Sekundární použití antických řezaných kamenů ve velkomoravských špercích a ozdobách a v dalších středověkých památkách. Doba Karla IV. 3. Antické starožitnosti v rudolfinské sbírce, ostatní sběratelství 17. a 18. století. 4. Metternichova sbírka na zámku Kynžvart, sbírka barona Františka Kollera. 5. Zámecké sbírky: Mnichovo Hradiště, Častolovice, Lešná, Vranov na Dyjí, Mikulov, Orlík a další. 6. Vojtěch Lanna, Jindřich Waldes. 7. Sbírky sádrových odlitků a kopií ( Akademie umění v Praze, Univerzita Karlova, Národní technické muzeum). 8. Soukromí sběratelé 20.století (E.

Polák, Fr. Zeman, Fr.

Zapletal, B. Forman). 9. Univerzitní sbírky originálů a jejich historie. 10.

Muzejní a galerijní sbírky I. ( Brno, Olomouc, Liberec, NG v Praze ). 11. Muzejní a galerijní sbírky II. ( UPM v Praze, Západočeské muzeum v Plzni ). 12.

Antická sbírka Národního muzea I. 13. Antická sbírka Národního muzea II.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Přednáška se zabývá historií sběratelství antických předmětů v českých zemích. Vztah k antickým památkám se v průběhu staletí měnil, stejně tak, jako se měnil okruh těch, kteří si antické předměty, eventuálně celé antické sbírky pořizovali.

Přednáška postihuje vývoj sběratelství u nás od středověku po 20.století ve vztahu k politické a společenské situaci v jednotlivých obdobích a zároveň srovnává tuto situaci s ostatními evropskými zeměmi. Důležitou součástí výkladu je seznámení s většími antickými kolekcemi v Čechách a na Moravě, zejména se sbírkami muzejními a zámeckými, k nimž se připojuje i výklad o několika významných soukromých sběratelích.