Jednosemestrální volitelná přednáška, jejímž cílem je získání znalostí jednak o geomorfologii, hydrologii a klimatických poměrech antického i současného Apeninského poloostrova a na ně se vážících znalostí o starověké topografii této části
Evropy. Přiblíží studentům místo Apeninského poloostrova ve Středomoří, základní rozčlenění vymezeného území do jednotlivých historických regionů a k nim se vážící starověká etnika stejně jako jejich hlavní sídla a z archeologického hlediska klíčové či jinak významné lokality a památky.
Pozornost je zaměřena zvláště na samotný Řím a jeho bezprostřední okolí, na Etrurii, na Kampánii s tzv. "Vesuvskými lokalitami" ležícími v oblasti Neapolského zálivu (Pompeje, Heculaneum, Stabiae, Oplontis apod.), Velké Řecko s jeho koloniemi, a to včetně Sicílie. Zřetel bude brán též na historický rámec, v němž se dotčená území a sídla v průběhu antických dějin nacházela a jejich statut.
Výklad se opírá o prezentace v MS PowerPoint, využívá slepých map k zapamatování prostorových vztahů, satelitních snímků apod.