Charles Explorer logo
🇨🇿

Umělecké ateliéry napříč Českou republikou zaměřené na práci s papírem

Předmět na Filozofická fakulta |
AKH100101

Sylabus

1.3.

Úvodní setkání v Kampusu Hybernská. Seznámení posluchačů s programem semestru a podmínkami pro získání atestace. Diskuze: Co si chceme z exkurzí odnést, dozvědět se? 15. 3.

Přednáška: Figurama a kresba jako médium spolu s exkurzí do grafické dílny a profesionálního rámařství   29. 3.

Exkurze 1: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Návštěva prof. Borise Jirků a seznámením se studenty jeho předmětu figurální malby www.fdu.zcu.cz   12. 4.

Exkurze 2: Akademie výtvarných umění

Ateliér kresby Jiří Petrbok

Atleiér grafiky I., doc. Dalibor Smutný

Ateliér grafiky II., prof. Vladimír Kokolia www.avu.cz   26. 4.

Přednáška: Možnosti grafiky, jejího umístění a způsobu vystavování. Manipulace s myšlenkou děl při skupinových výstavách? Následuje diskuze: Jak se lišily přístupy k médiu papíru v navštívených školách?   10. 5. (přes noc)

Exkurze 3: Fakulta výtvarných umění v Brně,

Kresba a grafika, doc. Mgr. Art. Svatopluk Mikyta

Ateliér grafického designu 2, doc. MgA. Mikuláš Macháček

Ateliér grafického designu 1, BcA. Lukáš Kijonka www.ffa.vutbr.cz  

Exkurze 4: Fakulta umění Ostravské univerzity

Katedra grafiky a kresby, Sibinský Marek, doc. Mgr., Ph.D. https://fu.osu.cz/kgk/   24. 5.

Diskuze: Jak se lišily přístupy k médiu papíru v navštívených školách?

Následuje instalace výstavy spolu s termínem odevzdání závěrečných prací. 31. 5. zahájení výstavy  

Anotace

Seminář si klade za cíl seznámit posluchače s rozdílnými přístupy v ateliérech grafiky a kresby napříč uměleckými univerzitami po naší republice. Během semestru spolu navštívíme umělecké školy v Ostravě, Plzni, Brně a pražskou Akademii výtvarných umění. Každá exkurze bude obsahovat rozhovor s vedoucími jednotlivých ateliérů a prohlídku aktuálních prací jejich studentů. V týdnech, kdy neprobíhá exkurze, bude seminář probíhat v ateliéru Kampusu Hybernská (Hybernská 4, první patro budovy D).

V tomto semestru se seminář zaměří na médium papíru a na možnosti jeho vystavování. Posluchači se seznámí s praktickými radami adjustování, tedy přípravy hotového díla pro výstavní účely, paspartování / rámování a další. Toto téma bylo zvoleno v návaznosti na připravovanou výstavu Figurama, která bude letos probíhat v Kampusu Hybernská (v ateliéru v první patře budovy D) a zahájena bude v listopadu 2019. Studenti své nově nabyté vědomosti využijí ke konci semestru v praxi, a to vytvářením doprovodného programu k zmíněné výstavě a nebo přípravou výstavy volně navazující na téma Figuramy (pravděpodobné zahájení výstavy: konec května/červen 2019).

Kurz je určen pro všechny zájemce o současné umění nehledě na jejich dosavadní zaměření a vědomosti v této problematice. Seminář je také z velké míry praktickým seznámením s dílčími problémy při instalaci výstav a práci s médiem papíru.

Výstavní projekt FIGURAMA letos již po 19. představí tvorbu profesorů a studentů uměleckých škol s důrazem na figurativní kresbu. Akci připravuje stejnojmenně nazvaný spolek Figurama jehož předsedou je prof. akademický malíř Boris Jirků a výkonným ředitelem akademický malíř Tomáš Vejdovský. Spolek od roku 2015 každoročně uděluje přihlášeným studentům vysokých výtvarných škol "Cenu Egona Schieleho".