\r\n
následující semináře se z důvodu pracovní cesty a svátků konají v náhradních termínech a individuálně podle dohody
\r\n\r\n
27. března: projděte si prosím (výběrově, podle zájmu) nové soubory rozpracovaných a hotových textů: Sonnenschein (2 verze), Odysseus, Neruda, Musaios, Heym, Olson-Maximus, Prévert-Barbara - promyslete si eventuální redakční úpravy, problematická, nejasná místa, a další postřehy. Zkuste si vybrat jeden text a napsat úvodní odstavec (měli byste mít zároveň představu o celém textu, který začátek otevírá). - Zabývali bychom se Olsonem, dvěma verzemi Sonnenscheina a dalšími podle výběru.
\r\n\r\n
13. března: poslechneme si text o G. Bennovi (Noční kavárna - viz soubory), dále bychom se věnovali textu o Whitmanovi; pokud bude zájem, můžeme se podívat také na text o Pongeově Restauraci Lemeunier.
\r\n\r\n
6. března kromě dalšího se podíváme na text k básni Zd. Rotrekla (viz soubory).
\r\nV prvních hodinách proběhne seznámení s problematikou. - Dále bychom se měli věnovat rozvržení pořadu do pětidenních tematických bloků, volbou básní a možnostmi, které daný žánr nabízí. Měli bychom analyzovat některé již hotové pořady na základě textu a rozhlasové adaptace, redigovat texty připravované k odevzdání a přemýšlet o pořadech, které teprve začínají vznikat.
\r\nTo může ve druhé polovině semestru doplni širší uvažování o poetice míst, souvislostech básní, ale vůbec řeči a konkrétních míst. Jedním z možných výstupů mimo rozhlasové pořady je antologie textů, kterou by měly doplnit obecněji pojaté a odbornější studie.
\r\nPracovní texty (budou uvedeny v semináři):
\r\n1. Georges Rodenbach: Paysages de ville (VII), sb. Le Règne du silence (Vláda ticha), http://www.unjourunpoeme.fr/poeme/paysages-de-ville; český překlad v příloze.
\r\n2. Stéphane Mallarmé: Brise marine / Vítr od moře: orig. snadno na internetu, překlad Jiřího Pelána v příloze, další překlad(y): Vl. Mikeš.
\r\n","inLanguage":"cs"}]}
17. 4. pokračování rozpracovaných okruhů (texty jednotlivých účastníků), zhodnocení jednoho bloku pořadů, téma Bojiště, vysíláno v týdnu od 14. 4. - texty jsou k dispozici na google.docs a zde v systému následující semináře se z důvodu pracovní cesty a svátků konají v náhradních termínech a individuálně podle dohody 27. března: projděte si prosím (výběrově, podle zájmu) nové soubory rozpracovaných a hotových textů: Sonnenschein (2 verze), Odysseus, Neruda, Musaios, Heym, Olson-Maximus, Prévert-Barbara - promyslete si eventuální redakční úpravy, problematická, nejasná místa, a další postřehy. Zkuste si vybrat jeden text a napsat úvodní odstavec (měli byste mít zároveň představu o celém textu, který začátek otevírá). - Zabývali bychom se Olsonem, dvěma verzemi Sonnenscheina a dalšími podle výběru. 13. března: poslechneme si text o G. Bennovi (Noční kavárna - viz soubory), dále bychom se věnovali textu o Whitmanovi; pokud bude zájem, můžeme se podívat také na text o Pongeově Restauraci Lemeunier. 6. března kromě dalšího se podíváme na text k básni Zd. Rotrekla (viz soubory).
V prvních hodinách proběhne seznámení s problematikou. - Dále bychom se měli věnovat rozvržení pořadu do pětidenních tematických bloků, volbou básní a možnostmi, které daný žánr nabízí. Měli bychom analyzovat některé již hotové pořady na základě textu a rozhlasové adaptace, redigovat texty připravované k odevzdání a přemýšlet o pořadech, které teprve začínají vznikat.
To může ve druhé polovině semestru doplni širší uvažování o poetice míst, souvislostech básní, ale vůbec řeči a konkrétních míst. Jedním z možných výstupů mimo rozhlasové pořady je antologie textů, kterou by měly doplnit obecněji pojaté a odbornější studie.
Pracovní texty (budou uvedeny v semináři): 1. Georges Rodenbach: Paysages de ville (VII), sb. Le Règne du silence (Vláda ticha), http://www.unjourunpoeme.fr/poeme/paysages-de-ville; český překlad v příloze. 2. Stéphane Mallarmé: Brise marine / Vítr od moře: orig. snadno na internetu, překlad Jiřího Pelána v příloze, další překlad(y): Vl. Mikeš.
Seminář je věnován psaní textů o básních tematicky spojených s různými typy míst. Východiskem je cyklus pořadů pro rozhlasovou stanici Vltava, který v současné době připravují studenti komparatistiky a dalších oborů.
Náplní semináře bude redakce vznikajících textů, koncepce a příprava dalších pořadů; v obecnější rovině jednak otázky poetiky míst a básní o místech, možnosti psaní podobných pořadů; popřípadě koncepce antologie textů a delších studií, které by vycházely ze zpracovaného materiálu.