Charles Explorer logo
🇨🇿

Exil a místo

Předmět na Filozofická fakulta |
AKM500151

Sylabus

program závěru semináře 5. 1. 2015

Ivan Diviš: Beránek na sněhu, Odchod z Čech pro zájemce  příslušné kapitoly v monografii: Zizler, Jiří. Ivan Diviš - Výstup na horu poezie. Vyd. 1. Brno: Host, 2013.

+ závěrečná diskuze     18. 12. Milada Součková - básně z antologie Neviditelný domov + soubor Případ poezie, Praha 1999: sb. Gradus ad parnassum, oddíl Ex Ponto, sb. Případ poezie, odd. I, splus b. V srpnu (s. 303-4).

E. Said: Reflections on Exile, plus pro zájemce - R. T. Tally: Mundus Totus Exilium Est (obojí zde v souborech), G. Steiner: Extraterritorial (doplním nebo shrnu)   8. 1. 2015 - podle domluvy básně I. Diviše nebo Vl. Čerepkové       program semináře od 13. 11.   13. 11.  básníci a exil v 19. století: Mácha, Hölderlin, Baudelaire, Leopardi:

Hölderlin: soubor Světlo lásky, přel. Vl. Mikeš, básně Chléb a víno, Menonův nářek po Diotimě - zjeména motivy v závěru básní); Baudelaire: Labuť (a další básně oddílu Pařížské obrazy z Květů zla; Leopardi: básně Brutus, Na jaře, Kručinka (vyd. Zpěvy/Canti, 2000; Poesie luny, 1959).     20. 11. - polský exil 19. století: část textů v souborech (zbytek v úterý večer)

Adam Mickiewicz: básně Óda na mládí, Polské matce (v AM: Vyhnanec živlů, 1988), básně Akermanské stepi, Hrob Potocké a Poutník (v AM: Básně z východu, 1947).Juliusz Słowacki: básně Hymnus a Agamemnónův hrob (v: JS: Já, Orfeus). Lze rozšířit o cyklus Ve Švýcarsku (tamtéž).Cyprian Kamil Norwid: Má vlast, Zda podám žádost o amnestii?, Poutník, Chopinův klavír, Sibiř (CN: Černé květy; některé se nacházejí v jiném překladu i ve výboru CN: Chopinův klavír.)     27. 11. exil 20. století, eseje Rio Preisnera (Na obranu německé "vnitřní emigrace" v letech 1933-45, in: Když myslím na Evropu I), Antonín Brousek - Literatura jako soukromé rozhodnutí (in: A.B., Podřezávání větve), František Listopad Tristan čili zrada vzdělance (in: Tristan z města do města, 1997). Antologie Neviditelný domov. Popř. V. Linhartová: Za ontologii exilu + poznámka M. Kundery k textu, in: V.L., Soustředné kruhy), popř. Reflections on Exile (zde v příloze).     4. 12. - seminář s prof. Hölterem v rámci cyklu Komparatistika v pohybu (pro semináře exilu je možné dohodnout alternativní termín)     11. 12. - antologie Neviditelný domov (viz naskenovaný soubor) a její básníci     18. 12. -     8. 1. -     program na seminář 30. 10. a dále

Zabývat se budeme problematikou "absolutního exilu" na základě Nového zákona (Pavel 2 Kor 5,6; Hebr 11,13-16,13,14; Petr 1 ep 1,17) a v souvislosti s pobělohorskou emigrací.

<s

Anotace

Kurs je věnován otázce exilu a psaní v/o exilu v širším pojetí s důrazem na poezii a teoretickou reflexi exilové situace. V teoretické rovině půjde zejména o otázky řeči v podmínkách vyhnanství a vyloučení a vztahu k místu.

Z historického hlediska se zaměříme na vybraná období a autory zejména exilu po druhé světové válce, ale také na pojmy jako vnitřní exil (emigrace).