Charles Explorer logo
🇨🇿

Básníci na cestách (cestopisy psané básníky)

Předmět na Filozofická fakulta |
AKM500206

Sylabus

Cestování má u básníků dlouhou tradici, k níž patří celá řada pozoruhodných textů. Seminář bude vycházet z několika základních textů většinou z 20. století (Bašó, Úzká stezka do vnitrozemí, Yves Bonnefoy, Arrière-pays, Kenneth White, The Blue Road, Henri Michaux, Barbar v Asii), které podle zájmu a potřeby doplníme o další. Cílem bude zkoumat specifický přínos básníků pro žánr cestopisu a spojitost poezie s cestováním - celou řadu z těchto textů je například možné číst jako cestu za básní.

Program na nejbližší semináře (průběžně doplňováno): 21. 3. 20131) kolektivně bychom uvažovali o cíli/smyslu básnické cesty s tím, že každý by se pokusil najít nějakou pasáž, citát v libovolném textu. Nejde jen o cíl jako určité místo, ale např. typ zážitku, zkušenosti, změny v životě, napsání básně atd. 2) četbaRůžena Grebeníčková: Cesta pěšky na jih (Slovo a smysl č. 13) + Mácha - Večer na Bezdězu, Pouť krkonošská a deník z Itálie. Téma vyvstalo z úvah nad tím, že cesty se dějí často po stopách někoho jiného, na místa, kde již někdobyla atd. K této četbě se vztahuje text Duch minulosti (mezi texty ke stažení).   28. 3. téma jazyky a řeči na cestách, R. grebeníčková, K. Biebl 4. 4. téma setkání (básníka s někým, něčím ap.), pasáž ze Zábranových deníků o setkání s N. Babelovou; četba: S. Fischerová: Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel (plus zde přiložené texty R. Grebeníčkové a K. Biebla)plus prosím o poznámky a komentáře k heslu Básníci na cestách a jejich cíl (označeno red).  

Anotace

Seminář se zaměří na cestopisné prózy v širším pojetí, jejichž autory jsou básníci. Během semináře bychom se měli seznámit s vybranými texty tohoto druhu a pokusit se rozpracovat otázku, jak se básnický postoj v cestopisném textu projevuje.